Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie:

Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Dotychczas świadczenie to wypłacał mi zakład pracy, w którym byłem zatrudniony na stanowisku kierowniczym. Jednak z dniem 12 grudnia 2008 zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę i od tego czasu świadczenie rehabilitacyjne powinno być wypłacane mi przez ZUS. Zakład pracy przesłał do ZUS-u odpowiednie dokumenty (decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, druk Z-3 o wysokości mojego wynagrodzenia) i wreszcie wczoraj ZUS wypłacił mi zaległe świadczenie rehabilitacyjne za grudzień i za styczeń. Moje zdziwienie wzbudziła jednak drastycznie niska kwota świadczenia w porównaniu z tym, co dotychczas otrzymywałem. Zadzwoniłem więc do ZUS-u i dowiedziałem się tylko tyle, że zastosowano wobec mnie ograniczenie do średniej krajowej. Przecież w decyzji ZUS o przyznaniu mi świadczenia rehabilitacyjnego wyraźnie pisze, że świadczenie ma być wypłacane w wysokości 75% wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego - i w takiej wysokości świadczenie to wypłacał mi dotychczas zakład pracy. Dlaczego ZUS zmienia swoją własną decyzję i ogranicza mi wypłatę świadczenia do średniej krajowej? Czy istnieje jakiś przepis, który to reguluje i daje prawo do powyższych działań ZUS-u i co mogę zrobić, żeby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w należnej wysokości, przyznanej w decyzji ZUS?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kluczowy w Pana sytuacji jest moment rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100 % przeciętnego wynagrodzenia. Art. 47 ustawy nakazuje stosować ten przepis także do świadczenia rehabilitacyjnego.

W dalszej części przepis ten określa sposób obliczania tej kwoty, Ustala się ją miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: