Zmiany w ustawie o finansach publicznych
W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych przewidziano procedury ostrożnościowe i sanacyjne chroniące przed nadmiernym wzrostem długu publicznego. Zawieszenie działania tych przepisów uzasadnione jest tym, że utrzymanie obecnych regulacji spowodowałoby w warunkach spowolnienia gospodarczego w Polsce, wynikającego z kryzysu w strefie euro, procykliczne spotęgowanie tego spowolnienia zamiast antycyklicznego przeciwdziałania mu. Ich zmiana ma charakter przejściowy (dotyczy nowelizacji i budżetu na 2014 r.) i stanowi element poprzedzający wdrożenie stabilizującej reguły wydatkowej.
- Kryzys strefy euro okazał się bardziej długotrwały niż się spodziewaliśmy. Wobec tego, na potrzeby ożywienia polskiej gospodarki, odgrywającej coraz bardziej kluczową rolę w UE i dla zapewnienia dalszej konsolidacji strukturalnej finansów publicznych, decydujemy się dzisiaj na bardzo silny impuls stymulacyjny, który poprzez zwiększenie deficytu bieżącego o ok. 16 miliardów złotych zasili polską gospodarkę o ok. 1 proc. PKB. Dla kontynuacji konsolidacji strukturalnej kluczową rolę odegrają oszczędności wygospodarowane przez poszczególne resorty, stanowiące ok. 0,5 proc. PKB - powiedział wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.
Przepisy ustawy o finansach publicznych stanowią, że w przypadku, gdy wartość relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto jest większa od 50 proc., a nie większa od 55 proc., to na kolejny rok Rada Ministrów uchwala projekt ustawy budżetowej, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu państwa nie może być wyższa niż relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu państwa z roku bieżącego wynikająca z ustawy budżetowej.
Ponadto ustalają także ograniczenie tempa wzrostu tzw. wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do 1 proc. realnie w skali roku w okresie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu nałożonej na Polskę przez Radę Unii Europejskiej.
W przypadku gdy koniunktura gospodarcza ulega pogorszeniu w stosunku do prognoz, z uwagi na wiążący charakter limitu deficytu budżetowego, w warunkach ubytku dochodów konieczne jest ograniczenie wydatków. Procedura określona dla przekroczenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, zastosowana w warunkach spowolnienia gospodarczego, wymusza zatem zacieśnienie polityki fiskalnej, które byłoby w obecnych warunkach silnie procykliczne. Na to istotne ograniczenie obowiązujących w Polsce reguł fiskalnych wskazuje m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając Polsce ograniczenie tej procykliczności poprzez wprowadzenie reguły o charakterze antycyklicznym.
Obowiązujące obecnie mechanizmy, w szczególności zaś działanie tzw. tymczasowej reguły wydatkowej (art. 112a i 112b ustawy o finansach publicznych) i procykliczne ograniczanie wydatków, w tym tzw. wydatków prorozwojowych, utrudniałyby lub uniemożliwiłyby skuteczne przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu spowolnienia gospodarczego. W tych warunkach niemożność zwiększenia deficytu na skutek działania procedury po przekroczeniu 50 proc. PKB i nieprzekroczeniu 55 proc. PKB przez państwowy dług publiczny nie będzie służyła ani wyjściu z procedury nadmiernego deficytu, ani stabilizacji polskich finansów publicznych. Z tego względu, zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i dyrektywą Rady 2011/85/UE w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich w zakresie numerycznych reguł fiskalnych, za konieczne uznaje się pilne wprowadzenie trwałej, antycyklicznej, stabilizującej reguły wydatkowej.
Projektowana zmiana ustawy o finansach publicznych zakładająca zawieszenie w 2013 roku ograniczeń dotyczących zachowania relacji deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu państwa (art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy) oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej (art. 112a i art. 112b ustawy) jest istotnym elementem umożliwiającym podjęcie działań o charakterze antycyklicznym, poprzedzającym wdrożenie stabilizującej reguły wydatkowej (SRW).
(mf.gov.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?