Pozwolenie na broń to nie nagroda za osiągnięcia

Wnioskodawca zwrócił się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej. Wniosek uzasadnił chęcią podnoszenia swoich wyników sportowych na treningach i zawodach. Komendant Wojewódzki Policji odmówił wydania pozwolenia, uzasadniając to uzyskiwaniem przez wnioskodawcę przeciętnych wyników sportowych, jego małym doświadczeniem i stażem w czynnym uprawianiem sportu strzeleckiego. Zdaniem Komendanta pozwoleni wydać można wybitnym zawodnikom względnie osobom, które wykazują ponadprzeciętne zaangażowanie w uprawianie strzelectwa. Sprawa ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, iż

Przyjęcie zawężającej wykładni art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 1999 r., Nr 53, poz. 549), iż tylko uzyskiwanie wybitnych i ponadprzeciętnych wyników w sportach strzeleckich uzasadnia przyznanie pozwolenia na broń prowadziłoby do wprowadzenia dodatkowego pozaustawowego kryterium przyznawania tego prawa. Z żadnego przepisu nie wynika bowiem, iż tylko osiąganie wybitnych, ponadprzeciętnych wyników sportowych uzasadnia przyznania pozwolenia na posiadanie broni. Prawo do broni nie może być utożsamiane z nagrodą za wybitne osiągnięcia sportowe.

Porady prawne

NSA przypomniał, że prawo do posiadania broni jest ściśle reglamentowane i nie można go zaliczyć do kategorii wolności i praw osobistych obywatela wynikających z Konstytucji. Z drugiej strony wykazanie istnienia okoliczności, które z zasady uzasadniają wydanie pozwolenia na broń, przy jednoczesnym braku ustawowych przeciwwskazań (art. 15 ustawy o broni i amunicji), zobowiązuje organy Policji do wydania pozwolenia na broń (decyzja związana).

Stosownie do art. 10 ust. 3 pkt 3 ustawy o broni i amunicji, pozwolenie na broń może być wydane w szczególności w celach sportowych. Oznacza to, że okolicznością uzasadniającą, w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, przyznanie pozwolenia na broń jest uprawianie sportu strzeleckiego. Ustawa dalej idących wymagań nie stawia. Nie ma wymogu, by wnioskodawca osiągał ponadprzeciętne wyniki w tej dyscyplinie sportu.

NSA zwrócił też uwagę, iż kryterium "ponadprzeciętnych wyników sportowych" nie zostało skonkretyzowane. Nie jest jasne, jakie wyniki i w jakiej rangi zawodach uzyskiwane uzasadniałyby przyznanie pozwolenia na broń. To prowadziłoby do dowolności w przyznawaniu pozwolenia na broń, a taka interpretacja przepisów jest nie do przyjęcia.

Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2009 roku, sygn. akt II OSK 1232/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika