Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych
Celem tej reguły jest ograniczenie wzrostu wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, aby zminimalizować ryzyko destabilizacji finansów publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, próg 50 proc. został zastąpiony progiem 43 proc., a próg 55 proc. - progiem 48 proc.
Będą one uzupełnieniem zapisanych w ustawie o finansach publicznych progów 55 i 60 proc. (ten ostatni zapisany również w Konstytucji RP). Ustawa jest konsekwencją przebudowania systemu emerytalnego, co spowodowało zmniejszenie relacji państwowego długu publicznego do PKB. Dług publiczny obniżył się o 130,2 mld zł, tj. o ok. 7,6 proc. PKB.
Ponadto nowelizacja przewiduje m.in., że na potrzeby stabilizującej reguły wydatkowej wartość zasilenia funduszu emerytalnego przez Fundusz Rezerwy Demograficznej będzie podlegać konsolidacji. Dzięki temu transfery środków z FRD, które zgodnie z prawem mogą być wykorzystywane na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, nie będą zaburzać działania stabilizującej reguły wydatkowej.
Źródło: Sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?