Od 1 grudnia oddziały zagranicznych firm będą wystawiać polskim firmom faktury z podatkiem za usługi!

Czemu ma służyć nowelizacja ustawy o VAT?

Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych do wymogów wspólnotowych. Wraz ze zmianą przepisów ustawy o podatku VAT zmianie ulegną również przepisy wykonawcze poprzez wydanie stosownych rozporządzeń.

Jakie zmiany dotyczą oddziałów zagranicznych firm?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug, podatnikami sÄ… m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajÄ…ce osobowoÅ›ci prawnej oraz osoby fizyczne bÄ™dÄ…ce usÅ‚ugobiorcami usÅ‚ug Å›wiadczonych przez podatników posiadajÄ…cych siedzibÄ™ lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepis ten w praktyce zrodziÅ‚ wiele problemów zwiÄ…zanych z rozliczaniem VAT-u i wystawianiem faktur na usÅ‚ugi Å›wiadczone przez firmy zagraniczne majÄ…ce swe oddziaÅ‚y w Polsce.

W praktyce bowiem bardzo często to oddział zagranicznej firmy wystawiał fakturę VAT na rzecz polskiej firmy, która zleciła mu wykonanie usługi. Następnie odprowadzał należny podatek do US, a polska firma odliczała podatek naliczony.

Tę procedurę zakwestionował fiskus, a stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 7 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1803/07, zgodnie z którym polska firma nie ma prawa do odliczenia podatku z takiej faktury. Podatek powinien bowiem zostać naliczony przez polską firmę na zasadzie importu usług.

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza nowe brzmienie ww. przepisu, zgodnie z którym podatnikami będą firmy będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

Celem zmian jest umożliwienie rozliczania tego rodzaju usÅ‚ug Å›wiadczonych przez oddziaÅ‚ jako „zwykÅ‚ych" usÅ‚ug, a nie na zasadzie importu usÅ‚ug. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy brak jest podstaw, aby tego rodzaju podatnicy, którzy „na staÅ‚e", w okreÅ›lonym miejscu, wykonujÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w Polsce, nie rozliczali podatku od towarów i usÅ‚ug na zasadach ogólnych.  

Omawiany przepis wejdzie w życie 1 grudnia 2008 r.

Więcej o zmianach piszemy w artykule: Uproszczenie VAT-u

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2008 r., Nr 209 poz. 1320)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika