Zmiany w orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy

4 września 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, które określa szczegółowe zasady orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera oraz sposób dokumentowania orzeczonej niezdolności do pracy.

Jakie okoliczności są istotne dla orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem przy orzekaniu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy.

Porady prawne

W jaki sposób lekarz uprawniony określa czas trwania czasowej niezdolności do pracy?

Okres czasowej niezdolności do pracy określany jest liczbą dni. Okres czasowej niezdolności do pracy przypadający na czas pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej obejmuje okres od dnia przyjęcia do stacjonarnego zakładu opieki zdrowotnej do dnia wypisania ze stacjonarnego zakładu opieki zdrowotnej.

Co jest warunkiem orzeczenia czasowej niezdolności do pracy?

Nowe regulacje wprost wskazują, iż orzekanie następuje wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny.

Czy początek czasowej niezdolności może zostać wskazany przed badaniem?

Tak! Jednak okres orzeczonej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Więcej wstecz może orzec lekarz psychiatra, jednak tylko w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Czy osoba, wobec której orzeczono czasową niezdolność do pracy ma obowiązek poddać się rehabilitacji?

W niektórych przypadkach na pewno tak, gdyż zgodnie z regulacjami nowego rozporządzenia po 30 dniach niezdolności do pracy prowadzący leczenie, przed ponownym orzeczeniem o czasowej niezdolności do pracy, ocenia jednocześnie, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia potrzebę przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2005 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. 2005 r., Nr 145, poz. 1219).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika