Czym jest wypowiedzenie zmieniające i jakie są jego skutki dla pracownika?

Istota wypowiedzenia zmieniającego

Zgodnie z Kodeksem Pracy, nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Umowa o pracę charakteryzuje się równością podmiotów, co oznacza, że żadna ze stron nie może arbitralnie i uznaniowo zmieniać sytuacji prawnej drugiej strony. W celu dokonania istotnej modyfikacji treści umowy o pracę niezbędne jest zawarcie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.

Porady prawne

Warunkiem prawidłowego dokonania wypowiedzenia zmieniającego jest zaproponowanie pracownikowi na piśmie nowych warunków zatrudnienia. Instytucja wypowiedzenia zmieniającego znajdzie zastosowanie w przypadku zmiany istotnych warunków umowy o pracę oraz gdy zmiana ta jest dla pracownika niekorzystna. Pogląd ten został również podzielony przez SN w wyroku z dnia 18.05.1978 r., sygn. akt I PRN 40/78, w którym SN stwierdza, że „zmiana warunków płacy w rozumieniu art. 42 § 1 KP wymaga uprzedniego wypowiedzenia tylko wtedy, gdy dotyczy uzgodnionych w umowie o pracę warunków istotnych oraz pogarsza sytuację pracownika”. Wypowiedzenie zmieniające jest zatem jednostronną czynnością prawną pracodawcy, a jego zasadniczym celem jest modyfikacja warunków zatrudnienia oraz kontynuacja umowy o pracę na nowych warunkach. Należy pamiętać, że do wypowiedzenia zmieniającego odpowiednie stosowanie znajdują przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. W odniesieniu do umowy o pracę na czas nieokreślony obejmuje to konieczność istnienia przyczyny wypowiedzenia zmieniającego.

Skutki wypowiedzenia zmieniającego

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy określa się jako wypowiedzenie zmieniające, ponieważ, w przeciwieństwie do wypowiedzenia umowy o pracę, nie ma ono na celu ustania stosunku pracy, a jedynie jego przekształcenie. Zatem, może zaistnieć sytuacja, w której pracownik przyjmie nowe, gorsze warunki płacy i nie będzie to skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy z danym pracodawcą, lecz stosunek taki nadal będzie trwał, jednak na zmienionych warunkach. Natomiast, zgodnie z art. 42 § 3 KP w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Przy czym pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeśli pracownik odmawia przyjęcia nowych warunków płacy, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem terminu okresu wypowiedzenia, przy czym wypowiedzenie to jest, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków, w istocie równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę i pociąga za sobą wszystkie skutki wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także stosuje się do niego odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.


Aleksandra Mikołajczyk

Radca prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika