Dofinansowanie do szkolenia osoby wspomagającej pracownika z niepełnosprawnością
Jeśli jesteś pracodawcą osoby niepełnosprawnej, to dowiedz się, jak możesz skorzystać z dofinansowania do szkolenia osoby wspomagającej pracownika z niepełnosprawnością.
Na czym polega dofinansowanie?
Obejmuje koszty szkolenia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.
Kto może skorzystać?
Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika wspomagającego osobę niepełnosprawną wymagającą pomocy w zakresie:
- czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem,
- czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
Co należy przygotować?
Potrzebne będzie aktualne zaświadczenie lub inne dokumenty potwierdzające takie dane pracodawcy jak: pełna nazwa, NIP, REGON, czy pracodawca jest podatnikiem VAT.
Dokumenty dołącza się do wniosku w formie:
- skanu – w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną w systemie SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON),
- kopii – w przypadku składania wniosku tradycyjnie, z wyjątkiem oświadczeń, które załącza się w oryginale.
Jednostka udzielająca wsparcia ma możliwość wezwać cię do okazania oryginału dokumentu.
Kiedy można skorzystać?
Wnioski przyjmowane są przez cały rok. Dofinansowania wypłacane są do momentu, do którego urząd pracy dysponuje środkami finansowymi na ten cel.
Sprawdź dane kontaktowe jednostki
Ile można otrzymać?
Maksymalna kwota może wynosić 100% kosztów szkolenia, ale nie może przekroczyć kwoty najniższego wynagrodzenia.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.);
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1987);
- rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1151).
Na podst.: gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?