Ochrona konsumenta

Ochrona danych osobowych

Szkoda

W banku

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jedno hasło, jedno konto – to jedna z zasad, o której warto pamiętać, korzystając z sieci. Jeśli nie stosujecie, czas to naprawić. Resort cyfryzacji radzi, jak podbijać Internet z głową.

Wszytkim wydaje się, że znają się na Internecie, bo przecież wszyscy z niego korzystamy. Naprawdę? A kiedy ostatnio skanowaliście pendrive’a przed otwarciem plików? Wyłączacie transmisje Wi-Fi i Bluetooth, kiedy z nich nie korzystacie? No właśnie, dlatego przypominamy dobre praktyki korzystania z Internetu. Przeczytajcie i… stosujcie.


Pamiętaj, żeby nie zapomnieć...

- "Informacja – to jej najczęściej szukamy w Internecie, ale i to ją powinniśmy szczególnie chronić, korzystając z sieci. Pamiętajmy, aby zabezpieczać dostęp do naszych danych. Jak to zrobić? Po pierwsze – mocne hasło, po drugie – dwuskładnikowe uwierzytelnienie" – radzi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.

Większość z nas, logując się do konta e-mail, portali społecznościowych czy nawet bankowości elektronicznej, wpisuje jedynie nazwę użytkownika i hasło. To mało.

Warto rozbudować ten proces - aktywować weryfikację tożsamości opartą o dodatkowy składnik, np. kod SMS, token czy klucz sprzętowy.

Klucz do sukcesu? Dobre hasło. Jak je stworzyć? To przynajmniej 12 znaków. Nie wybieraj prostych kombinacji, takich jak imię i rok urodzenia. Jeśli chcesz je zapamiętać, tworząc hasło skup się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach, o których lubisz myśleć. W takim przypadku jest szansa, że szybko go nie zapomnisz. Nie idź na skróty. Im dłuższe hasło, tym trudniej będzie je odgadnąć, czy złamać.

Zadbaj o silne hasło do najistotniejszych serwisów (bankowość, poczta elektroniczna, portale społecznościowe).

Utrudniaj życie przestępcom. Dla każdego konta wymyśl (i zapamiętaj) oddzielne hasło. Absolutne minimum to rozdzielenie kont służbowych i prywatnych.

Jeżeli masz problemy z pamięcią (kto nie ma?), korzystaj z menadżera haseł. To aplikacja, którą stworzono, by ułatwić nam życie. Dzięki niej bezpiecznie przechowasz swoje dane dostępowe. Nie zapisuj haseł na kartce, a jeśli już to zrobisz, nie naklejaj jej na komputerze. Opcja minimum – umieść kartkę w bezpiecznym miejscu, z dala od komputera. Nie zapomnij, gdzie ją schowałeś ;-)

Skanuj i chroń

- "Kolejna dobra rada: dbajmy o aktualizacje i bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystamy. I nie chodzi jedynie o komputer, przecież najczęściej korzystamy z telefonów. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego, programu antywirusowego, czy przeglądarki internetowej pomogą ustrzec nas przed znanymi już błędami, które mogłyby zostać wykorzystane przez atakującego" – wyjaśnił Sebastian Kondraszuk, ekspert zespołu CERT Polska.

Jak to zrobić? Włącz automatyczne aktualizacje. Wiele aplikacji daje taką możliwość. Skorzystaj z tego rozwiązania wszędzie tam, gdzie się da.

Chroń WSZYSTKIE urządzenia podłączane do sieci. To nie tylko komputery. To także smartfony czy tablety - one także potrzebują ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

I jeszcze jedno: nie podłączaj do swoich sprzętów nośników (pendrive’y, dyski zewnętrzne), których nie znasz lub nie wiesz, skąd je masz. Mogą być niebezpieczne (zainfekowane przez szkodliwe oprogramowanie). Zanim otworzysz ich zawartość, skorzystaj ze skanera antywirusowego.

Nie daj się złapać

Korzystaj z Internetu rozważnie. Otwarta, publiczna sieć Wi-Fi kusi, ale to żadna oszczędność. Ogranicz aktywność w takich sieciach. Jeśli chcesz poza domem korzystać z najważniejszych dla siebie serwisów (poczta e-mail, bankowość internetowa, portale społecznościowe), używaj własnego modemu LTE lub połączenia VPN. Będzie dużo bezpieczniej.

Wyłączaj transmisje Wi-Fi i Bluetooth, kiedy z nich nie korzystasz.

A jeżeli widzisz w sieci, coś co Cię niepokoi - nie wahaj się. Reaguj, zgłaszaj! Gdzie?

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2017

  Będzie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

  Projekt ustawy przewiduje stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Będzie to publiczna sieć telekomunikacyjna, dzięki której szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny (...)

 • 25.8.2014

  e-handel - co z kasą fiskalną?

  Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)

 • 10.4.2017

  Więcej stojaków rowerowych na polskich stacjach

  Ponad 400 nowych stojaków rowerowych na około 100 stacjach w Polsce - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wiosną rozpoczynają montaż stojaków. Rowerzyści do końca roku będą mogli korzystać (...)

 • 1.4.2015

  Przyjazny pokój przesłuchań dzieci - standardy, cele.

  Przyjazny dziecku pokój przesłuchań to miejsce, w którym dziecko występujące w charakterze świadka będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.

 • 13.12.2017

  Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów

  Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie (...)