Jak złożyć wniosek o „500+” oraz wniosek o świadczenie „Dobry Start” na PUE ZUS?

Od 1 sierpnia 2019 r. możesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” za pomocą kreatora, który udostępniono na PUE ZUS. ZUS jest też jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tzw. wniosku „Rodzina 500+”.

W ZUS tylko wniosek elektroniczny

ZUS jest też jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tzw. wniosku „Rodzina 500+" oraz wniosku o świadczenie „Dobry Start” - tzw. 300+.


Wnioski elektroniczne udostępniliono na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli masz swój profil na PUE ZUS - po zalogowaniu – możesz wypełnić i wysłać wniosek online.

Jeżeli zaś nie chcesz złożyć wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i wniosku o świadczenie „Dobry Start” przez PUE ZUS, na końcu znajdziesz wzory wniosków, które możesz wypełnić, wydrukować oraz samodzielnie złożyć we właściwym urzędzie.

Papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i wnioski o świadczenie „Dobry Start” powinieneś złożyć w urzędzie, który będzie zajmował się ustalaniem Twojego prawa do tych świadczeń, tj. w urzędzie gminy, miasta albo ośrodku pomocy społecznej.

Nie składaj wniosków papierowych w ZUS. Nie realizuje on postępowań związanych z programami ,,Rodzina 500+’’ i "Dobry Start".

Program "Rodzina 500+"

Program „Rodzina 500+” to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde dziecko, bez dodatkowych warunków. Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

1 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza zmiany w programie „Rodzina 500+”. Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Od 1 lipca 2019 roku przestało obowiązywać kryterium dochodowe i ze świadczenia skorzystać mogą wszyscy rodzice.

Prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już także uzależnione od warunku ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Uproszczone zostały też niektóre procedury – przyznanie świadczenia nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma na wskazany we wniosku adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście, ale nie będzie to obligatoryjne. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

Warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego (500+) jest jednak złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą).

Jeśli do tej pory nie przysługiwało Ci świadczenie wychowawcze, będziesz miał 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeśli złożysz wniosek do końca września, będziesz miał zagwarantowane, że świadczenie zostanie Ci przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Jeśli złożysz wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Trzy miesiące na złożenie wniosku mają też rodzice nowonarodzonych dzieci (do tej pory świadczenie wychowawcze przysługiwało co do zasady od miesiąca złożenia wniosku). Jeśli dochowają terminów świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Uwaga: zmiana ta, dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.

Wypłata świadczenia wychowawczego uzależniona jest od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.

  • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku.
  • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku.
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500 plus), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września.).

Nowelizacja ustawy wydłuża też – do 31 maja 2021 roku – pierwszy okres na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że nie będziesz składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku.

Program "Dobry Start"

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca o piekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o świadczenie dobry start należy złożyć do 30 listopada.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

Jak złożyć wniosek "Rodzina 500+" i "Dobry Start" przez PUE ZUS?

Jeśli chcesz złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS, musisz mieć konto na PUE ZUS. 

Krok 1 - przygotuj się do złożenia wniosku

Jeżeli chcesz otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy - przygotuj nr tego rachunku.

Jeśli chcesz dołączyć do wniosku załączniki, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku załącznika do wniosku nie może przekroczyć 1MB.
  • Maksymalny łączny rozmiar pliku wniosku i wszystkich plików załączników do wniosku nie może przekroczyć 3,5 MB.
  • Możesz dołączyć do wniosku maksymalnie 5 plików.
  • Nazwy plików nie mogą zawierać polskich znaków diakrytycznych (np. ą, ę, ż, ź), białych znaków i znaków specjalnych. Nazwy plików muszą być unikalne w ramach pojedynczego wniosku.
  • Format plików - .png, .jpg, .pdf

Krok 2 – zaloguj się na PUE ZUS

Aby złożyć wniosek zaloguj się na swoim profilu na PUE. Aby zalogować się na swój profil na PUE, na stronie internetowej ZUS wybierz sposób logowania. Na PUE można logować się za pomocą loginu i hasła. Możesz również logować się przy użyciu profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego (certyfikatu) lub przez bankowość elektroniczną. Sprawdź które banki oferują taką usługę.

Krok 3 – wypełnij wniosek na PUE ZUS

Wnioski możesz wypełnić w sekcji Ubezpieczonego lub Świadczeniobiorcy.

Wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500+" znajdziesz w zakładce "Rodzina 500+"-> Utwórz nowy wniosek w MENU po lewej stronie.

Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" znajdziesz w zakładce "Dobry Start" -> Utwórz nowy wniosek w MENU po lewej stronie.

Wnioski możesz też wyszukać w zakładce Usługi lub w Dokumentach roboczych w skrzynce Dokumenty i wiadomości.

Wnioski przygotowano w formie intuicyjnych kreatorów, co ułatwi Ci wypełnienie wniosku. Kreator uzupełni automatycznie Twoje dane osobowe i adresowe.

Kreatory dla tych wniosków zawierają liczne podpowiedzi dotyczące sposobu wypełnienia oraz słowniki ułatwiające poprawne uzupełnienie treści (słownik organów właściwych, stanów cywilnych). Poszczególne pola są sprawdzane przez system pod kątem poprawności ich wypełnienia.

Po wypełnieniu wniosku zapisz go a następnie wyślij. Jeżeli chcesz zachować możliwość dostępu do treści wniosku, przed jego wysłaniem, zapisz wniosek w swoim komputerze poprzez zastosowanie opcji „Eksportuj". 

Krok 4 – podpisz i wyślij wniosek na PUE ZUS

Wniosek na PUE można podpisać jednym z trzech sposobów:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • profilem zaufanym ePUAP,
  • profilem PUE.

Jeśli chcesz podpisać wniosek profilem PUE kliknij „podpisz profilem PUE". Podpisu profilem PUE nie musisz odrębnie pozyskiwać.

Gdy wyślesz wniosekna swoje konto na PUE, to dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia, czyli informację o tym, że ZUS przyjął Twój wniosek. Urzędowe poświadczenie przedłożenia ZUS tworzy automatycznie i udostępnia je w menu "Dokumenty" i wiadomości na PUE ZUS. Od tego momentu podgląd dokumentu oraz jego wydruk z poziomu PUE ZUS nie będzie już możliwy. Dane dotyczące wniosku i załączników ZUS usunie niezwłocznie po wystawieniu potwierdzenia złożenia wniosku.

Wniosek, który wyślesz za pośrednictwem PUE ZUS, Zakład przekaże przez system Emp@tia do urzędu, który zajmie się Twoją sprawą.

W ciągu kilku dni na adres e-mail, który podałeś we wniosku dostaniesz potwierdzenie (urzędowe poświadczenie odbioru), że Twój wniosek przyjął urząd, który zajmie się Twoją sprawą. Potwierdzenie otrzymasz z adresu upo@mrpips.gov.pl.

Dalsze postępowanie realizuje w formie pisemnej urząd, który zajmie się Twoją sprawą, co oznacza, że ewentualny kontakt z Tobą w sprawie wniosku nie będzie odbywał się za pośrednictwem PUE ZUS. 

Wzory dokumentów

Poniżej znajdziesz wzory dokumentów, w tym  wzory wniosków i załączników. Wzory wniosków i załączników zostały przygotowane w formie edytowalnych plików pdf. Możesz je wypełnić na stronie i wydrukować lub wypełnić i zapisać na dysku z możliwością edycji i wydrukować, a następnie złożyć je we właściwym urzędzie.

Wniosek w polach wymagających wypełnienia ma komunikaty ułatwiające ich wypełnienie.

Pamiętaj, że papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tzw. wniosku „Rodzina 500+" oraz wnioski o świadczenie „Dobry Start" tzw. 300+ powinieneś przekazać do urzędu, który będzie zajmować się ustalaniem prawa do świadczenia tj. do urzędów gminy, miasta albo ośrodków pomocy społecznej.  

Nie składaj wniosków papierowych w ZUS. Nie realizuje on postępowań związanych z programami „Rodzina 500+'' i „Dobry Start".

Wniosek 500+ i załączniki

Wniosek 300+ i załączniki

Na podst. www.zus.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika