Bezpieczne korzystanie z urządzeń mobilnych...

Smartfony, laptopy, tablety – towarzyszą nam dzisiaj praktycznie na każdym kroku. Dlatego warto jest zadbać o bezpieczeństwo danych podczas korzystania z tych urządzeń.

Twoje dane są cenne. Zadbaj o ich bezpieczeństwo

Smartfony, laptopy, tablety – towarzyszą nam dzisiaj praktycznie na każdym kroku. Kiedy jesteśmy w podróży, pomagają w utrzymywaniu kontaktu ze światem. Urządzenia mobilne mogą także stanowić bogate źródło informacji zarówno o nas, jak i naszych bliskich: zawierają listy kontaktów, zdjęcia, filmy, historię lokalizacji, dane medyczne i finansowe. Niezależnie od tego, czy planujemy zabrać je ze sobą w podróż służbową czy na wakacyjny wyjazd, dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo danych.

Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem 

Wymyśl i ustaw trudne do odgadnięcia hasło lub skorzystaj z możliwości jakie daje czytnik odcisku palca. Pomoże to dodatkowo chronić Twoje dane w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia.

Świadomie wybieraj aplikacje

Nie instaluj aplikacji spoza oficjalnego sklepu, ani takich, które wyglądają podejrzanie. Zwracaj uwagę na komunikaty, w których jesteś proszony o przyznanie uprawnień. Lista kontaktów, historia lokalizacji i inne informacje na Twój temat są cenne – sam decyduj, czy i komu chcesz je udostępnić.

Widoczny/niewidoczny

Niektóre sklepy, centra usługowe i inne odwiedzane miejsca mogą wykorzystywać Wi-Fi i Bluetooth do rejestrowania Twojego położenia, gdy znajdziesz się w ich zasięgu. Wyłączaj wspomniane funkcjonalności, kiedy z nich nie korzystasz.

Uważaj na hotspoty Wi-Fi

Publiczne sieci bezprzewodowe bywają niebezpieczne. Kiedy jesteś do nich podłączony, przesyłane treści mogą być widoczne dla innych. Nie używaj ich w celu logowania się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto pocztowe, czy serwisy społecznościowe. Korzystanie z tych usług poza domem będzie bezpieczniejsze, jeśli użyjesz własnego modemu komórkowego lub połączenia VPN.

Urządzenia zawsze aktualne

Zadbaj o aktualizacje 

Podobnie jak komputery, również urządzenia mobilne bywają podatne na zagrożenia. Aktualizowanie na bieżąco systemu, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych wykorzystywanych aplikacji pomoże ochronić Cię przed atakami i szkodliwym oprogramowaniem.

Zachowaj porządek 

Niektóre aplikacje wykorzystujemy jedynie tymczasowo, np. planując wakacyjną podróż. Odinstaluj te, z których już nie korzystasz. Poprawi to bezpieczeństwo Twojego urządzenia.

Materiały: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych.

Źródło: gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika