Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

Czy ZUS ma pełne dane do rozliczenia składek?

ZUS dysponuje pełnymi informacjami, za jakie osoby i za jaki okres należy sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczyć należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kobiety, które w latach 1999 - 2001 urodziły dzieci i wzięły urlopy macierzyńskie i wychowawcze, nie muszą się więc martwić - ich dane nie zaginęły i wszystkie ich składki zostaną zaksięgowane w pełnej wysokości.

W jaki sposób ZUS doksięguje brakujące składki?

Stopień skomplikowania procesu weryfikacji i wyliczania składek, które ustalane są na podstawie informacji przekazanych przez płatników oraz w oparciu o bazę świadczeń ZUS sprawia, że wymaga on pełnej automatyzacji. W styczniu 2008 r. zostało uruchomione oprogramowanie, dzięki czemu utworzone zostały dokumenty za styczeń, luty i marzec 1999 r., będące podstawą rozliczenia składek. Dokumenty za kolejne okresy będą sukcesywnie tworzone.

Dokumenty za kolejne okresy będą tworzone sukcesywnie, a zaraz po utworzeniu dokumentów należne składki będą przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych wraz z należnymi odsetkami. Wszystkie panie na pewno będą mieć uzupełnione swoje konta emerytalne zarówno w I jak i II filarze najpóźniej do końca 2008 r. - zapewnił Sylwester Rypiński, Prezes ZUS.

Brakujące składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych, a w przypadku ubezpieczonych będących członkami OFE, przekazane na ich indywidualne rachunki.

Co w przypadku osób, dla których nie zostaną utworzone dokumenty rozliczeniowe?

W przypadku osób, dla których nie zostaną utworzone dokumenty rozliczeniowe, zostaną przeprowadzone postępowania wyjaśniające przez pracowników ZUS, zgodnie z opracowaną w tym celu przez Zakład procedurą. Na podstawie uzyskanych w tym trybie prawidłowych danych utworzone zostaną dokumenty rozliczeniowe.

Podstawa prawna:

Źródło: www.zus.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika