Od 1 lipca można skÅ‚adać wnioski o Å›wiadczenie z programu „Dobry start”
W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o Å›wiadczenie z programu „Dobry start” można zÅ‚ożyć wyÅ‚Ä…cznie drogÄ… elektronicznÄ… – za pomocÄ… portalu Platformy UsÅ‚ug Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowoÅ›ci elektronicznej lub portalu Emp@tia. Åšwiadczenia bÄ™dÄ… wypÅ‚acane wyÅ‚Ä…cznie na rachunki bankowe. ObsÅ‚ugÄ… Å›wiadczeÅ„ od tego roku zajmuje siÄ™ ZUS. Wnioski można skÅ‚adać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r.
Åšwiadczenie z programu „Dobry start” przysÅ‚uguje w wysokoÅ›ci 300 zÅ‚ - raz w roku - na dziecko uczÄ…ce siÄ™ w szkole, aż do ukoÅ„czenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln polskich dzieci.
Wnioski można zÅ‚ożyć wyÅ‚Ä…cznie drogÄ… elektronicznÄ… – za poÅ›rednictwem portalu Platformy UsÅ‚ug Elektronicznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektronicznÄ…. Każda osoba, która zÅ‚oży wniosek o Å›wiadczenie z programu „Dobry start” (także przez bankowość elektronicznÄ… lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsÅ‚ugi na portalu PUE ZUS (status obsÅ‚ugi wniosku, szczegółowe informacje o Å›wiadczeniu).
Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).
Åšwiadczenie z programu „Dobry start” bÄ™dzie wypÅ‚acane wyÅ‚Ä…cznie na rachunek bankowy. JeÅ›li ktoÅ› jeszcze nie ma rachunku, a chce wnioskować o tzw. 300 plus, powinien go zaÅ‚ożyć.
Od roku szkolnego 2021/2022 za przyznanie i wypłatę środków dla uczniów rozpoczynających rok szkolny odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nabór wniosków do programu w roku szkolnym 2021/2022
1 lipca br. rozpocznie siÄ™ nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Dobry start”. To 300 zÅ‚ na wyprawkÄ™ szkolnÄ… dla każdego uczÄ…cego siÄ™ dziecka. – "W tym roku wnioski zÅ‚ożymy wyÅ‚Ä…cznie online. W tym celu możemy skorzystać z bankowoÅ›ci elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. To naprawdÄ™ proste" – zapewniÅ‚a minister rodziny i polityki spoÅ‚ecznej Marlena MalÄ…g.
Uczniowie dopiero co pożegnali rok szkolny, odebrali Å›wiadectwa i cieszÄ… siÄ™ dÅ‚ugo wyczekiwanymi wakacjami. Rodzice powoli zaczynajÄ… jednak myÅ›leć o wrzeÅ›niu i zwiÄ…zanymi z nim wydatkami. Nowy plecak, piórnik, strój na zajÄ™cia wychowania fizycznego, buty sportowe – to spore obciążenie dla domowego budżetu.
– Program „Dobry start” powstaÅ‚ po to, by odciążyć rodziny w tym czasie, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, niezależnie od miejsca urodzenia. Co ważne, od samego poczÄ…tku Å›wiadczenie przysÅ‚ugiwaÅ‚o bez kryterium dochodowego. To inwestycja w przyszÅ‚ość kolejnego pokolenia – wskazuje minister rodziny i polityki spoÅ‚ecznej Marlena MalÄ…g.
O „Dobry start” zawnioskujesz tylko online
Rok 2021 przyniósÅ‚ zmiany w programie „Dobry start” – teraz wnioski o Å›wiadczenie można skÅ‚adać tylko w formie elektronicznej, a obsÅ‚ugÄ… caÅ‚ego procesu zajmie siÄ™ ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych.
– DoÅ›wiadczenie ostatnich lat pokazuje, że Polacy coraz chÄ™tniej korzystajÄ… z elektronicznej drogi wnioskowania o Å›wiadczenia i Å›wietnie sobie z tym radzÄ…. W 2018 r. procent wniosków o Å›wiadczenie „Dobry start” zÅ‚ożonych online wyniósÅ‚ 48 proc., w 2020 r. – już 72 proc. – wskazuje minister Marlena MalÄ…g.
Ważne terminy!
Od 1 lipca br. wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:
- przez bankowość elektroniczną,
- portal Emp@tia,
- PUE ZUS
Wnioski w ramach programu „Dobry start” można skÅ‚adać do 30 listopada br.
Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Dla kogo Å›wiadczenie „Dobry start”?
„Dobry start” to 300 zÅ‚ na każde uczÄ…ce siÄ™ w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami – do 24 roku życia. W 2020 r. wsparciem z programu „Dobry Start” objÄ™tych byÅ‚o 4,4 mln uczniów. Na Å›wiadczenia w ramach programu od poczÄ…tku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zÅ‚, ok. 1,4 mld zÅ‚ rocznie.
Wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny
Kogo dotyczy wsparcie i jakie wsparcie mogę otrzymać?
Możesz raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny, jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem ucznia:
- w wieku do 20 lat,
- w wieku do 24 lat (w przypadku ucznia z niepełnosprawnością).
Pieniądze otrzymasz na rachunek bankowy, który wskażesz we wniosku.
Åšwiadczenie z programu „Dobry start” jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, wiÄ™c komornik nie może zająć tych Å›rodków.
Kto może zÅ‚ożyć wniosek o Å›wiadczenie w ramach programu „Dobry start”?
- rodzic,
-
- jeÅ›li dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek skÅ‚ada ten rodzic, który faktycznie opiekuje siÄ™ dzieckiem,
- jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek,
- gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, to ZUS ustali, kto sprawuje opiekę na dzieckiem,
- opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
- opiekun prawny dziecka – osoba, której sÄ…d powierzyÅ‚ opiekÄ™ nad dzieckiem,
- osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.
Åšwiadczenie „Dobry start” przysÅ‚uguje również na dzieci w pieczy zastÄ™pczej oraz osobom usamodzielnianym opuszczajÄ…cym pieczÄ™ zastÄ™pczÄ…. W tych przypadkach wniosek o Å›wiadczenie „Dobry start” może zÅ‚ożyć:
- rodzina zastępcza,
- osoba prowadzÄ…ca rodzinny dom dziecka,
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
Co zrobić, aby otrzymać wsparcie?
Aby otrzymać wsparcie, złóż elektronicznie wniosek.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r.
Po 30 listopada będziesz mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.
Na wniosku – oprócz innych danych – musisz podać:
- numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
- adres mailowy i numer telefonu, czyli dane które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia Twojego profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jeżeli nie masz rachunku bankowego – musisz go zaÅ‚ożyć. Możesz skorzystać z opcji zaÅ‚ożenia bezpÅ‚atnego podstawowego rachunku pÅ‚atniczego.
Więcej informacji o podstawowym rachunku płatniczym - ulotka, plik pdf 4,4mb.
Jeśli nie masz adresu mailowego, musisz założyć sobie konto mailowe. Możesz to zrobić za darmo w wybranym przez Ciebie portalu lub serwisie internetowym.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek możesz złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.
Jeśli jesteś rodzicem, możesz złożyć wniosek za pośrednictwem:
- portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej . Możliwość taką daje: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., BNP, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank, ING, Kasa Stefczyka, mBank, Nest Bank, Pekao S.A., PKO Bank Polski, SGB, SKOK Śląsk
Jeżeli jesteś:
- osobÄ… sprawujÄ…cÄ… pieczÄ™ nad dzieckiem,
- opiekunem prawnym,
- opiekunem faktycznym,
- osobÄ… uczÄ…cÄ… siÄ™ – usamodzielnianÄ…,
- dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej
- to wniosek możesz złożyć tylko za pomocą portalu PUE ZUS.
Jeśli będziesz składać wniosek za pośrednictwem portalu PUE ZUS, musisz mieć profil na tym portalu. Jeśli jeszcze go nie masz, musisz go założyć. Profil na portalu PUE ZUS możesz założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS.
Więcej informacji o tym jak założyć profil na PUE ZUS - ulotka, plik pdf 11mb.
Jeśli będziesz składać wniosek za pośrednictwem portalu PUE ZUS, system poprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku. Możesz też skorzystać z przygotowanych przez nas instrukcji jak złożyć wniosek przez portal PUE ZUS:
- instrukcja dla rodzica (plik doc 984kb)
- instrukcja dla dyrektora placówki (plik doc 1,2mb)
- instrukcja dla opiekuna (plik doc 1,1mb)
- instrukcja dla osoby uczÄ…cej siÄ™ - usamodzielnianej (plik doc 1,1mb)
lub obejrzeć film instruktażowy:
- dla rodzica (link do YouTube) - link otwiera siÄ™ w nowym oknie
- dla dyrektora placówki (link do YouTube) - link otwiera się w nowym oknie
JeÅ›li zÅ‚ożysz wniosek za pomocÄ… bankowoÅ›ci elektronicznej lub portalu Emp@tia, to ZUS sprawdzi, czy masz profil na portalu PUE ZUS. JeÅ›li nie – zaÅ‚oży Ci taki profil. Potwierdzenie rejestracji profilu otrzymasz na adres e-mail, który podasz we wniosku. Natomiast na numer telefonu z wniosku otrzymasz jednorazowe hasÅ‚o, które musisz zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS.
Profil na PUE ZUS Zakład założy Ci, abyś miał dostęp do informacji o swoim wniosku i świadczeniu oraz aby mógł kontaktować się z Tobą w sprawie świadczenia dobry start.
Jak otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku?
Jeśli złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, to urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) otrzymasz na adres e-mail podany we wniosku. Wiadomość wyślemy z adresu noreply@zus.pl.
Jeśli złożyłeś wniosek przez portal PUE ZUS, to potwierdzenie jego wysłania, czyli urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP), możesz sprawdzić na swoim profilu, na liście dokumentów wysłanych.
Gdzie znajdę informacje o złożonym wniosku i jak mogę go poprawić?
Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi znajdziesz na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Również wtedy, gdy złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Zaloguj się na swój profil na portalu PUE ZUS i przejdź do zakładki [Dobry start] > [Szczegóły Twoich wniosków].
Na portalu PUE ZUS znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie Twojego wniosku o świadczenie 300+ (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).
Jeśli złożyłeś wniosek przez PUE ZUS i chcesz:
- skorygować wniosek – złóż przez PUE ZUS nowy wniosek o Å›wiadczenie Dobry Start, z prawidÅ‚owymi danymi,
- doÅ‚Ä…czyć zaÅ‚Ä…cznik do wysÅ‚anego wniosku – skorzystaj z funkcji na portalu PUE ZUS:
- [DoÅ›lij zaÅ‚Ä…cznik] – na liÅ›cie dokumentów wysÅ‚anych
- bÄ…dź [UzupeÅ‚nij wniosek] – w zakÅ‚adce [Dobry start] > [Szczegóły Twoich wniosków].
Jeśli złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną i chcesz:
- skorygować wniosek – złóż nowy wnioseko Å›wiadczenie dobry start z prawidÅ‚owymi danymi – przez PUE ZUS bÄ…dź bankowość elektronicznÄ…
- doÅ‚Ä…czyć zaÅ‚Ä…cznik do wysÅ‚anego wniosku – zaloguj siÄ™ na swój profil na portalu PUE ZUS i skorzystaj z funkcji [UzupeÅ‚nij wniosek], która dostÄ™pna jest na portalu w zakÅ‚adce [Dobry start] – [Szczegóły Twoich wniosków].
Jeśli złożyłeś wniosek przez portal Emp@tia i chcesz:
- skorygować wniosek – złóż nowy wnioseko Å›wiadczenie dobry start z prawidÅ‚owymi danymi – przez PUE ZUS bÄ…dź portal Emp@tia,
- doÅ‚Ä…czyć zaÅ‚Ä…cznik do wysÅ‚anego wniosku – zaloguj siÄ™ na swój profil na portalu PUE ZUS i skorzystaj z funkcji [UzupeÅ‚nij wniosek] – w zakÅ‚adce [Dobry start] > [Szczegóły Twoich wniosków].
Instrukcje:
- Jak dosłać załączniki do wysłanego wniosku o świadczenie dobry start (plik doc 476kb)
- Jak sprawdzić szczegóły wniosków o świadczenie dobry start (plik docx 594kb)
Kiedy otrzymam wsparcie?
Jeśli złożysz wniosek do końca sierpnia, pieniądze otrzymasz najpóźniej 30 września 2021 r. Jeśli wniosek złożysz później, świadczenie ZUS wypłaci w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
Jak otrzymam informację o przyznaniu świadczenia?
Informację o przyznaniu świadczenia znajdziesz w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Jeśli świadczenie Ci nie przysługuje, ZUS wyda decyzję odmowną w Twojej sprawie. Decyzję otrzymasz elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
Materiały wideo:
- Program Dobry start tutorial "Wniosek rodzica" (link do YouTube)
- Program Dobry start tutorial "Wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej" (link do YouTube)
- Animowana prezentacja - program Dobry Start (link do YouTube)
Podstawa prawna:
- rozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rzÄ…dowego programu „Dobry start” (Dz.U. z 2021 r., poz. 1092).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?