Okresy niezbędne do ustalenia renty

Osoba ubiegająca się o świadczenie rentowe, musi legitymować się odpowiednim okresem ubezpieczeniowym, w którym podlegała ubezpieczeniom społecznym. Okresy zatrudnienia nie są jedynymi, jakie brane są pod uwagę przy ustalaniu prawa do renty i obliczaniu wysokości tego świadczenia. Liczą się również inne, udokumentowane okresy działalności osoby ubiegającej się o rentę, wymienione w ustawie emerytalnej. Generalnie można podzielić je na okresy:
1) składkowe,
2) nieskładkowe,

Okresy nieskładkowe są uwzględniane w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Przy ustalaniu prawa do renty, niektóre okresy uwzględniane są w podwójnej wysokości. Można tu wymienić np. działalność kombatancką oraz działalność równorzędną z tą działalnością, okresy podlegania represjom wojennym, czy pracę przymusową.

Płatnikom składek, starającym się o rentę, którzy obowiązani byli do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej), ZUS nie uwzględni okresów, za które nie opłacili oni składek, mimo iż w tych okresach podlegali obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jakie okresy są składkowymi?

Rodzaje okresów składkowych i nieskładkowych, uwzględnianych przy staraniach o emeryturę czy rentę, są takie same. Zobacz też Okresy niezbędne do ustalenia emerytury. Okresami składkowymi są więc np. okresy ubezpieczenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego, czynnej służby wojskowej w WP czy prowadzenia działalności gospodarczej, podczas której płatnik opłacał składki ubezpieczeniowe. Natomiast jako przykłady okresów nieskładkowych można tu wymienić m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego, nauki w szkole wyższej, pod warunkiem ukończenia jej w wymiarze określonym w programie studiów, pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego.

Jaką dokumentację należy przedstawić?

Każdy okres składkowy i nieskładkowy musi być udokumentowany. Okresy ubezpieczenia i opłacania składek dokumentują świadectwa pracy, zaświadczenia z zakładów pracy, wpisy do legitymacji ubezpieczeniowych, okresy te może potwierdzić także ZUS. Osoby ubiegające się o rentę, w zależności od okresu, jaki chcą i mogą mieć zaliczony do stażu pracy, mogą udowodnić go posiadając: zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień lub książeczkę wojskową, zaświadczenie pracodawcy lub ZUS w przypadku okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, dokumenty lub zeznania świadków, w przypadku pracy przymusowej, zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą studia, zaświadczenie z urzędu pracy, gdy osoba pobierała zasiłek dla bezrobotnych, decyzję urzędu pracy w przypadku pobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 ze zmianami).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika