Obywatel Ukrainy, który wnioskował o świadczenia dla rodziny, musi poinformować ZUS o wyjeździe

Jak obywatel Ukrainy, który wnioskował o świadczenia dla rodziny, ma poinformować ZUS, że wyjeżdża z Polski?

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 + i/lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS.

Należy to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – i złożyć wniosek "Zgłoszenie wyjazdu z Polski - formularz dla obywateli Ukrainy albo małżonków obywateli Ukrainy" (UKR-IW).

Od miesiąca następującego po miesiącu, w którym obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski, świadczenie wychowawcze 500+ i/lub rodzinny kapitał opiekuńczy mu nie przysługuje.

Porady prawne

Jak poinformować o wyjeździe z Polski – formularz dla obywateli Ukrainy albo małżonków obywateli Ukrainy krok po kroku

Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy i wyjeżdżasz z Polski albo z Polski wyjeżdża dziecko, a Ty pozostajesz w Polsce i:

  • pobierasz świadczenie 500+ bądź nie otrzymałeś jeszcze świadczenia wychowawczego, ale złożyłeś wniosek o jego przyznanie,
  • pobierasz rodzinny kapitał opiekuńczy bądź nie otrzymałeś jeszcze świadczenia, ale złożyłeś wniosek o jego przyznanie

- poinformuj o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Powinieneś to zrobić elektronicznie – złóż wniosek UKR-IW.  

Od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wyjechałeś z Polski świadczenie wychowawcze 500+ lub rodzinny kapitał opiekuńczy nie przysługuje.

Aby złożyć wniosek:

  1. Zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS.
  2. Przejdź do zakładki "Ubezpieczony" lub "Świadczeniobiorca".
  3. Wybierz z bocznego menu:
  • "Rodzina 500+" – "Szczegóły Twoich wniosków" - jeśli pobierasz świadczenie 500+ bądź złożyłeś wniosek o to świadczenie;
  • "Rodziny kapitał opiekuńczy" – "Szczegóły Twoich wniosków" - jeśli pobierasz rodzinny kapitał opiekuńczy bądź złożyłeś wniosek o to świadczenie. 

      4.     Zaznacz wniosek i kliknij "Zgłoszenie wyjazdu".

      5.     Wyświetli się formularz wniosku UKR-IW. Dane wnioskodawcy pobiorą się automatycznie z danych, które są na profilu PUE.

a)      na pierwszej stronie uzupełnij adres zamieszkania;

b)      na drugiej stronie wypełnij zakres wniosku:

  • wskaż, kto wyjeżdża z Polski, tj. Ty czy dziecko. Jeśli wyjeżdżasz z Polski wraz z dzieckiem/dziećmi zaznacz checkbox "wyjeżdżam z Polski". Jeśli zaznaczysz ten checkbox, nie musisz podawać wtedy danych dziecka/dzieci, z którymi wyjeżdżasz.
  • podaj datę wyjazdu z Polski. Jeśli wskazałeś, że z Polski wyjeżdża dziecko, a Ty pozostajesz w Polsce, uzupełnij dane tego dziecka. Aby to zrobić, wybierz dziecko z rozwijalnej listy. Będziesz mógł wybrać dzieci, które podałeś we wniosku o świadczenie. Po wskazaniu dziecka, jego dane zostaną pobrane do wniosku. Jeśli chcesz zgłosić wyjazd kolejnego dziecka, wypełnij odrębny formularz UKR-IW.

     6.     Wybierz przycisk "Sprawdź". System podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek – zapisz go. Następnie zamknij formularz.

     7.     Wyślij wniosek.

      8.     Podpisz wniosek. Wniosek możesz podpisać elektronicznie za pomocą:

  • profilu PUE,
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP),
  • podpisu osobistego (e-dowodu). 

Źródło: zus.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika