Program Dobry Start – nowy okres świadczeniowy

Od 1 lipca 2023 r. zaczyna się nowy okres świadczeniowy w ramach programu Dobry Start. Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka można złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

Kogo dotyczy wsparcie i jakie wsparcie można otrzymać?

Raz w roku można otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka w ramach programu Dobry Start, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje rodzicowi lub opiekunowi ucznia:

  • w wieku do 20 lat,
  • w wieku do 24 lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Pieniądze są wypłacane na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.

Jak złożyć wniosek?

1 lipca rusza nabór wniosków do tegorocznej edycji programu Dobry start. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia. Warto złożyć wniosek jak najwcześniej, dzięki temu pieniądze szybciej trafią na konto i pozwolą sfinansować potrzebne zakupy.

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 r.

Po 30 listopada będzie można złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start – za pośrednictwem PUE ZUS – tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Rodzic może złożyć wniosek za pośrednictwem:

Alior Bank S.A., Bank PKO BP, Bank Pocztowy S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A, Credit Agricole Bank Polska S.A., VeloBank S.A. (poprzednio Getin Noble Bank S.A.), ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millennium S.A., Nest Bank S.A., PEKAO SA, SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.

Pozostali, a więc:

  • osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem,
  • opiekun prawny,
  • opiekun faktyczny,
  • osoba uczącą się – usamodzielniana,

mogą złożyć wniosek za pośrednictwem:

Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej może złożyć wniosek tylko za pomocą PUE ZUS.

Od 1 lipca za pośrednictwem bankowości elektronicznej i portalu Empatia wnioski mogą składać również rodzice dzieci, które są cudzoziemcami. Warunkiem jest, aby zarówno rodzic, jak i dziecko, mieli numery PESEL.

Wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ważne terminy!

Wnioski  o świadczenie Dobry start można składać, tak jak w latach ubiegłych, od 1 lipca do 30 listopada danego roku (wnioski po tym terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia).

Uwaga! Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika