Czternasta emerytura pozostanie na stałe

Ustawa gwarantująca coroczną wypłatę 14. emerytury przyjęta przez Sejm

Sejm RP przyjął ustawę, wprowadzającą na stałe coroczną wypłatę 14. emerytury.

-„To nowe rozwiązanie jest wyrazem troski o naszych emerytów, daje im dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwoli im lepiej radzić sobie z codziennymi wydatkami oraz cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem” – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- "Czternasta emerytura pozostanie z naszymi seniorami na stałe" – powiedziała w Sejmie prezentująca projekt ustawy minister Marlena Maląg.

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 900 zł, czyli ponad 6,8 mln osób. Pozostali – 1,5 mln emerytów i rencistów – dostaną ją pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Porady prawne

- "Nowa ustawa jest wyrazem troski o naszych emerytów, ale również dowodem, że ich starania i trud poniesiony przez lata pracy są docenione. Seniorzy nie będą musieli się zastanawiać, czy czternasta emerytura będzie im przyznana za rok – teraz będą mieli pewność, że to świadczenie zostanie już z nami na stałe" – mówiła minister Marlena Maląg.

W przyjętej ustawie o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, wprowadzającym czternastą emeryturę już na stałe, zapisano, że Rada Ministrów będzie mogła – w razie konieczności – podnieść wysokość tego świadczenia.

Zapisanie na stałe w porządku prawnym dodatkowych świadczeń sprawi, że emeryci i renciści będą mogli czuć się bezpieczniej. 

Bez wniosku

Świadczenie otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów, a trafi do nich łącznie blisko 12 mld zł.

Żeby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Minister Maląg poinformowała, że będzie ona na poziomie co najmniej emerytury minimalnej, ale w sytuacji konieczności wsparcia seniorów Rada Ministrów będzie mogła podwyższyć jej wysokość.

- "To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty" – wyjaśniała minister.

Rozwiązanie przeznaczone jest dla emerytów i rencistów w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolników, służb mundurowych, osób otrzymujących emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych oraz rencistom inwalidom wojennym i wojskowym.

13. była w kwietniu

To kolejne dodatkowe świadczenie dla emerytów. Trzynasta emerytura po raz pierwszy była wypłacona w 2019 r., a od 2020 r. została zagwarantowana ustawą i jest realizowana co roku. 13. emerytura w tym roku została wypłacona w kwietniu na łączną kwotę 8,1 mld zł.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika