Czy samotne matki będą głodować?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało sprostowanie do artykułu „Samotne matki będą głodować" zamieszczonego w dniu 26 czerwca 2008 r. w Super Expressie. Poniżej można zapoznać się z jego wyjaśnieniami.

"Artykuł „Samotne matki będą głodować" zamieszczony w dniu 26 czerwca 2008 r. w Super Expressie dezinformuje czytelników. Przedstawia nieprawdziwe dane i wysnuwa z nich jeszcze gorsze wnioski.   

A więc po kolei.

Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 192, poz. 1378) (www.mpips.gov.pl, zakładka po lewej stronie  „system świadczeń rodzinnych"), który to artykuł wszedł w życie z  dniem 3 listopada 2007 r., decyzje na okres zasiłkowy od dnia 1 września 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. zostały przedłużone do dnia 30 września 2008 r. Przedłużenie okresu zasiłkowego jest dokonane z urzędu przez gminę.

Porady prawne

Innymi słowy twierdzenie Super Expressu, że „tego miesiąca (września) zrozpaczone matki mogą nie dostać ani grosza" jest nieprawdziwe. 

Kolejna sprawa. Prawdą jest, że na podstawie ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługiwać będą od października 2008 r. Jest również prawdą, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń będzie można składać począwszy od 1 sierpnia 2008 r. Ale na tym prawda podana w Super Expressie się kończy.

Obecnie w Sejmie RP trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nowelizacja ma ułatwić sprawną wypłatę zaliczek alimentacyjnych z naowgo Funduszu Alimentacyjnego. Do każdej ustawy muszą być wydane rozporządzenia. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, niezbędne do rozpoczęcia przyjmowania, od 1 sierpnia  br., wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest już gotowe. Zostanie jednak podpisane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej dopiero po uchwaleniu przez Sejm  nowelizacji ustawy (prawdopodobnie w pierwszej połowie lipca 2008).

Na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w czerwcu br. opublikowany został ostateczny tekst projektu rozporządzenia wraz z komunikatem, że rozporządzenie to nie ulegnie zmianie i podpisane zostanie przez Ministra niezwłocznie po uchwaleniu nowelizacji ustawy przez Sejm RP. Dzięki temu realizatorzy ustawy (gminy oraz komornicy sądowi) mogą wcześniej zapoznać się z wzorami wniosków i przygotować się organizacyjnie do wypłat.  

Dodatkowo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już w lutym 2008 r. zorganizowało dwa spotkania informacyjne z przedstawicielami urzędów wojewódzkich oraz gmin, przekazując wszystkie informacji konieczne dla sprawnego wdrożenia ustawy w życie.

Wszystkie te dane są dostępne na stronach internetowych ministerstwa oraz Sejmu. 

Biuro Prasowe MPiPS również służy informacjami i adresami internetowymi, jeżeli dziennikarz się po nie zwróci (adres: prasa@mpips.gov.pl). Tylko od dociekliwości, rzetelności i pracowitości dziennikarza zależy, czy te możliwości wykorzysta w swojej pracy. Twierdzenie „Ministerstwo Pracy nie raczyło nam odpowiedzieć ..."  jest przerzucaniem swojej odpowiedzialności na innych.  Przy okazji dezinformuje się samotne matki z dziećmi i tak już pokrzywdzone przez los i wywołuje się, zupełnie niepotrzebnie i niesłusznie, poczucie zagrożenia.

Na twierdzenia w stylu „pół miliona samotnych matek nie dostanie na czas pieniędzy", „skutki urzędniczego partactwa będą zatrważające", „wszystko przez bezdusznych i leniwych urzędników" spuśćmy zasłonę litościwego milczenia. Gdybyśmy chcieli posłużyć się poetyką używaną przez Super Express, tym razem moglibyśmy mówić o partactwie leniwych i bezdusznych dziennikarzy Super Expressu."

Źródlo: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, www.mps.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika