Dostęp do rynku dla usług autokarowych i autobusowych

Parlament Europejski podda pod głosowanie projekt legislacyjny, którego celem jest uproszczenie zasad świadczenia usług przewozów autokarowych i transportu towarów. Projekt stanowi część pakietu legislacyjnego, którego dwie propozycje posłowie przyjęli na poprzedniej sesji plenarnej.

Dostęp do rynku dla usług autokarowych i autobusowych jest obecnie regulowany dwoma rozporządzeniami. Za ich pośrednictwem zliberalizowany już został międzynarodowy transport usług okazjonalnych. Jeżeli chodzi o międzynarodowe usługi regularne, przewoźnicy muszą występować o zezwolenie w państwach członkowskich, na których terytorium ma miejsce usługa transportowa. Ponadto dopuszczalne jest wykonywanie usług kabotażowych w ramach tych międzynarodowych usług regularnych.
 
Wniosek Komisji ma na celu uproszczenie tych ram prawnych. Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie zobowiązań z tytułu wykonywania usług publicznych w zakresie transportu drogowego i kolejowego, które teraz musi zostać uwzględnione w procedurze udzielania zezwolenia dla regularnych usług autobusowych. Ponadto zamierzeniem Komisji jest wzmocnienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi i zharmonizowanie formatu dokumentów celem ułatwienia kontroli. Posłowie proponują także specjalne regulacje wobec transportowych usług regularnych w rejonach przygranicznych.
 
Podczas ostatniej sesji plenarnej, posłowie zadecydowali o przełożeniu głosowania nad tym projektem. Powodem tej decyzji było porozumienie, jakie osiągnęli przedstawiciele Międzynarodowego Związku Transportu Drogowego i Europejskiej Federacji Pracowników Transportu w sprawie wprowadzenia 12-dniowego odstępstwa od przepisów UE dotyczących prowadzenia pojazdu i czasu odpoczynku dla kierowców zatrudnionych w okazjonalnym transporcie pasażerskim.
 
Mathieu GROSCH (EPP-ED, BE)

A6-0037/2008 - Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dostępu do rynku dla usług autokarowych i autobusowych (przekształcenie)

Porady prawne

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika