Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne

Pozostałe

Dostęp dziennikarzy do informacji publicznej...

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało następujące sprostowanie informacji zawartych w artykule "Giełda pożera emerytury":

"Drogi Panie Redaktorze,

dziś w artykule "Giełda pożera emerytury" (Gazeta Wyborcza, 2 lipca 2008 r., s. 24)  napisał Pan: "Chcieliśmy spytać Ministerstwo Pracy, kiedy można się spodziewać wprowadzenia bezpiecznych funduszy, ale nikt z resortu nie znalazł dla nas czasu". Jest to nieprawda.

Proszę pamietać, że zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej oraz Prawem prasowym urząd ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Pan otrzymał od Biura Prasowego odpowiedź w ciągu 12 godzin.

Stan faktyczny wygląda następująco. Wczoraj, tzn. 1 lipca 2008 roku, zadzwonił Pan do Biura Prasowego. Poproszony o wysłanie maila z pytaniami, zrobił Pan to o godzinie 14.41. Otrzymał Pan odpowiedź na pytania również mailem 2 lipca o godzinie 9.43. Niestety w Gazecie 2 lipca zdążył Pan już poinformować opinię publiczną, że "nikt z resortu nie znalazł dla nas czasu".

Na czym polega problem?

Dziennikarz ma prawo do informacji, ponieważ to za jego pośrednictwem opinia publiczna jest informowana o działaniach urzędu.  Prawo do informacji nie oznacza jednak, że dziennikarz decyduje o czasie i formie informacji. Nie dlatego, że Biuro Prasowe nie chce iść maksymalnie na rękę dziennikarzowi (przepraszam za kolokwializm), ale dlatego, że oczekiwanie dziennikarza: "Chcę z kimś porozmawiać w ministerstwie natychmiast, już!", jest niewykonalne. Pracownik może być poza biurem (np. na spotkaniu w KPRM z Komisją Kodyfikacyjną), może kończyć pracę nad ustawą lub wykonywać inne obowiązki. Ma swój grafik pracy. Jednym z tych obowiązków jest udzielanie informacji za pośrednictwem Biura Prasowego w rozsądnym czasie. Czy termin dwnunastogodzinny można uznać za rozsądny? Chyba tak!

Dlatego na podstawie art. 31 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.). proszę o sprostowanie informacji podanej w Gazecie Wyborczej z dn. 2 lipca 2008 roku, ponieważ dziennikarz otrzymał odpowiedź z MPiPS.

Z wyrazami szacunku Bożena DIABY
dyrektor Biura Prasowego
rzecznik prasowy MPiPS"

Źródło: www.mps.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.11.2018

  Jak wykorzystać dane publiczne?

  Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl można korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, można na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy (...)

 • 3.1.2019

  Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej są konstytucyjne

  Przepis, który uzależnia dostęp do przetworzonej informacji publicznej od wykazania istotnego interesu publicznego, jest zgodny z konstytucją - orzekł 18 grudnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny (...)

 • 20.11.2017

  Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji

  Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji (...)

 • 26.8.2017

  Kto ma koncesję na obrót bronią?

  MSWiA uruchomiło ogólnodostępny elektroniczny spis przedsiębiorców, którzy posiadają koncesję na wytwarzanie lub obrót bronią, materiałami wybuchowymi i podobnymi wyrobami.

 • 12.2.2019

  Oznakowanie produktów bez GMO

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy (...)