Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka już działa

Od dnia 20 listopada2008 r.  każde dziecko potrzebujące pomocy będzie mogło zadzwonić do Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Z numerem 0 800 12 12 12 będzie można się połączyć bezpłatnie z każdego stacjonarnego numeru oraz telefonów komórkowych Orange. Stało się to możliwe dzięki doskonałej i szybkiej współpracy z Telekomunikacją Polską.

Na dzień dzisiejszy telefon będzie czynny od godz. 8.15 do godz. 20.00. W tych godzinach zawsze dyżurować będą specjaliści, potrafiący nawiązać kontakt z dziećmi i starający się im pomóc. Mamy nadzieję, że już wkrótce dowiedzą się państwo o wydłużeniu dyżurów specjalistów na całą dobę. 

Porady prawne

W godzinach nocnych każde dziecko dzwoniące na bezpłatny numer usłyszy przyjazny komunikat pozwalający zostawić mu identyfikujące namiary tak, aby z samego rana można było odszukanie dzwoniącego i udzielenie pomocy.

Wierzymy, że ten telefon pomoże wielu dzieciom uzyskać wsparcie w trudnych chwilach, a porady specjalistów pomogą rozwiązać wiele dużych problemów najmłodszych - powiedziała Jadwiga Czartoryska Prezes Fundacji Grupy TP.

Mamy nadzieję, że już wkrótce inne telefonie dołączą się do działania Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka i już niedługo na numer 0 800 12 12 12 dodzwoni się każde dziecko potrzebujące wsparcia lub pomocy, niezależnie od tego z jakiego numeru zadzwoni.

Aby ośmielić najmłdoszych do mówienia o swoich problemach przez Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, w dniu jego uruchomienia dzieci współpracujące z warszawskim teatrem „Towarzystwo Teatrum" przygotowały wraz ze znanymi aktorami scenki dzwonienia na bezpłatny numer 0800 12 12 12. Przedstawiono dwa problemy dotykające coraz większą grupę dzieci w Polsce.

Pierwsza scenka przedstawiała sytuację dziecka przeżywającego rozpad rodziny, gdy ojciec po wyjeździe do pracy w Anglii postanawia nie wracać do kraju. Druga ilustrowała przeżycia ofiary przemocy szkolnej. Dziewczynka, terroryzowana przez starsze koleżanki, nie potrafi powiedzieć o swoim problemie rodzinie ani nauczycielom. Rozwiązaniem staje się dla niej rozmowa przez Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Po odegraniu scenek każde z dzieci odwiedzających w tym dniu Biuro Rzecznika Praw Dziecka (ok. 300 dzieci) mogło podejść do aparatów telefonicznych przygotowanych w tym dniu przez Telekomunikację Polską i - wybierając numer 0 800 12 12 12 - porozmawiać o swoich kłopotach z Rzecznikiem Praw Dziecka - Markiem Michalakiem oraz zaproszonymi na ten dzień aktorami. Zajęcia te pozwolą dzieciom zapamiętać numer telefonu oraz wyrobić w nich przekonanie, że zawsze - w razie kłopotów - będzie pod tym numerem czekał na nich przyjaciel gotów do pomocy.

20 listopada ruszyła w Polsce kampania „Budowanie Europy dla dzieci i z dziećmi" pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka zainicjowana przez Radę Europy. W Europie włączyło się do tej kampanii już 47 państw. 

Dzieci powinny mieć zagwarantowane prawo do wychowywania się bez bicia i strachu. Każdy klaps jest przegraną dorosłego, przyznaniem się, że nie potrafimy dotrzeć do dziecka, że tracimy z nim kontakt. Ów klaps uczy dziecko, że ono również może uderzyć gdy zabraknie mu argumentów w rozmowie.

Granica pomiędzy owym klapsem a biciem jest bardzo płynna. Rzecznik Praw Dziecka karcenie fizyczne nazywa wprost - po imieniu „to jest przemoc a każda forma przemocy jest naganna". Dotychczas prawo zakazujące kar fizycznych wobec dzieci wprowadziło 18 państw członkowskich Rady Europy. 

W Polsce karcenie fizyczne dzieci jest nadal akceptowane. Niestety również ilość wykrywanej przemocy w rodzinach jest coraz większa.

Mamy nadzieję, że działania podejmowane przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka spowodują znaczącą poprawę sytuacji dzieci i młodzieży w Polsce.

Źródło: www.brpd.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika