Europejski Fundusz Powrotu Imigrantów 2008-2013

Europejski Fundusz Powrotu Imigrantów jest jednym z czterech głównych instrumentów finansowych programu „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi”, którego celem jest zapewnienie sprawiedliwego podziału między państwami członkowskimi odpowiedzialności wynikającej z wprowadzenia zintegrowanego zarządzania granicami zewnętrznymi Unii oraz wdrożenia wspólnej polityki azylowej i imigracyjnej. 

Pozostałe trzy fundusze to: Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, Fundusz Granic Zewnętrznych oraz Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców.

Komisja Europejska przyjęła program dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Powrotu Imigrantów na lata 2008-2013. Szacunkowy budżet programu przekroczy 17 mln euro. Komisja zatwierdziła również pierwszą transzę programu za 2008 r.

Fundusz wprowadza mechanizm solidarności finansowej na rzecz wspierania państw członkowskich w poprawie zarządzania powrotami imigrantów. Promuje wykorzystanie koncepcji zintegrowanego zarządzania powrotami, z naciskiem na powroty dobrowolne. W ramach Funduszu wsparcia udziela się również na rzecz wspólnych działań w zakresie powrotów, w których uczestniczy kilka państw członkowskich. Budżet Funduszu na lata 2008-2013 wynosi 676 mln euro.

Realizując cele strategiczne Funduszu Polska poprawi warunki powrotu różnych kategorii imigrantów i nasili współpracę z innymi państwami członkowskimi, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju zintegrowanego i innowacyjnego systemu zarządzania powrotami. Projekty finansowane w ramach programu rocznego dla Polski na 2008 r. obejmą przede wszystkim wsparcie dla programów wspomaganych powrotów dobrowolnych, działań dotyczących lotów powrotnych oraz współpracy między państwami członkowskimi w kwestiach dotyczących powrotów. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika