Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

Dochody z pracy, najmu czy działalności gospodarczej za rok 2010 wykażemy na nowych deklaracjach podatkowych. Na starych drukach rozliczą się nieliczni.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązywać będzie siedem nowych wzorów zeznań, na których osoby fizyczne obliczą swoje dochody.

Mniej wypełniania będą miały osoby, które zdecydują się przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wcześniej musiały one wpisać w PIT pełną nazwę wspieranej organizacji oraz numer, jaki przydziela jej Krajowy Rejestr Sądowy. Od przyszłego roku wystarczy, że podamy jedynie wspomniany numer.

Dlatego w przyszłorocznych formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w części Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) nie znajdziemy już pola Nazwa OPP.

Ułatwienia dla małżeństw

Zmiany czekają również na osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia wspólnego. Zniesiony zostanie wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Rozliczając podatek za rok 2010 wystarczy, że znajdzie się na nim podpis żony lub męża.

Według kodeksu karnego (art. 233) osoba, która składa fałszywe oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Musimy jednak pamiętać, że podpis jednej osoby będzie traktowany tak, jakby złożyła ona oświadczenie, że współmałżonek zezwala na wspólne opodatkowanie. Dlatego w PIT-37 i PIT-36 (część K) przy miejscu na podpis pojawi się pouczenie, że za fałszywe zeznania grozi kara.

W roku 2011 zbędne stanie się również przesyłanie druku UPL-1 do urzędów skarbowych. Muszą to teraz robić małżeństwa, które chcą się rozliczyć wspólnie drogą elektroniczną. Dopiero po przekazaniu fiskusowi wspomnianego dokumentu mogą wysłać PIT przez internet.

Najem tylko ze stawką 8,5 proc.

Właściciele mieszkań, którzy zarabiają na wynajmie swoich lokali, muszą zwrócić uwagę na brak w PIT-28 jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o stawkę 20 proc., która została zlikwidowana ustawą o ochronie praw lokatorów z grudnia 2009 roku.

Z PIT-28A zniknie natomiast pole 36, w którym wskazany był przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze objętych stawką 20 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2010 roku przychody z najmu są opodatkowane według jednej stawki, która wynosi 8,5 proc.

Które formularze PIT się zmieniają?

a) PIT-28 (rozliczamy na nim przychody z najmu)
b) PIT-28A (pomaga rozliczyć dochód z najmu, podnajmu czy dzierżawy)
c) PIT-36 (korzystają z niego np. osoby prowadzące działalność gospodarczą)
d) PIT-36L (wypełniają go przedsiębiorcy opodatkowani stawka liniową)
e) PIT-37 (wykazujemy w nim dochody uzyskane z pracy)
f) PIT-38 (można w nim rozliczyć np. dochody uzyskane na giełdzie)
g) PIT-39 (wykazujemy w nim dochód zdobyty ze sprzedaży nieruchomości)
h) załączniki PIT/D i PIT/O

Chcesz zobaczyć nowe wzory druków PIT? Zajrzyj TUTAJ.

Z nowych formularzy muszą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają dochody lub straty poniesione od dnia 1 stycznia 2010 roku. Wyjątkiem są osoby, które podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Chodzi np. o obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski na kontrakt i teraz opuszczają nasz kraj. Mogą oni skorzystać ze starych druków, jeśli dostarczą je do urzędu skarbowego do końca tego roku.

Bez zmian pozostał natomiast formularz PIT-40 (dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz załączniki: PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 25.1.2018

  Jaki PIT przyjdzie z ZUS?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 roku chociaż raz pobrały (...)

 • 19.6.2017

  Konsument na rynku budowlanym

  Płytki, panele, okna – kupując wyroby budowlane, zwróć uwagę na oznakowanie i sprawdź dołączone informacje. Jakie przepisy dotyczą rynku budowlanego? O czym powinni pamiętać (...)

 • 26.4.2017

  Sprawdź swoje punkty karne on-line

  Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, (...)