II Konferencja Rynku Zarządzania Nieruchomościami

Trzy zapowiedziane w ubiegłym roku projekty ustaw, które weszły w życie w marcu i kwietniu, w istotny sposób kształtują równowagę między kulturą podaży i kulturą popytu w obszarach icha działania - powiedział Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń podczas II Konferencji Rynku Zarządzania Nieruchomości, która odbyła się 22 kwietnia w Warszawie. Wystąpienie wiceministra otwierało spotkanie przeszło trzystu zarządców nieruchomości i innych uczestników rynku gospodarki nieruchomościami.

Porady prawne

Wiceminister Piotr Styczeń stwierdził, że dla wspólnot mieszkaniowych i innych właścicieli nieruchomości ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jest szansą na wykonanie odkładanych dotychczas, dużych prac remontowych. Ustawa stanowi podstawę prawną rządowego programu poprawy stanu technicznego istniejących zasobów mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich termomodernizacji. Program ten integruje dotychczasowy program termomodernizacji z nowymi elementami wsparcia działalności remontowej i modernizacyjnej. Wprowadza także dodatkowe możliwości dla właścicieli budynków mieszkalnych objętych w przeszłości najmem administracyjnym i czynszem regulowanym. Wsparcie będzie udzielane w postaci tzw. premii, czyli spłaty części kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia. Spłata ta będzie dokonywana ze środków Funduszu Remontów i Termomodernizacji, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zasilanego ze środków budżetu państwa.



Odnosząc się do nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, wiceminister za jej zaletę uznał umożliwienie gminom efektywnej gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie możliwości uzyskania finansowego wsparcia na tworzenie zasobu mieszkań komunalnych nie będących lokalami socjalnymi. W tym celu gmina będzie musiała jednak wydzielić z posiadanego już zasobu komunalnego lokale socjalne w liczbie i powierzchni odpowiadającej mieszkaniom komunalnym, które zostają wybudowane przy dofinansowaniu z budżetu państwa. Maksymalny poziomu finansowego wsparcia został podniesiony z 20-40 % kosztów przedsięwzięcia do odpowiednio 30-50 % kosztów. Dotychczasowe efekty programu uwzględniające wcześniej obowiązujące regulacje to ponad 10 tys. lokali i 170 miejsc w noclegowniach. Dofinansowanie otrzymywały dotychczas wszystkie prawidłowo przygotowane wnioski.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych umożliwiła przekazywanie premii gwarancyjnej z tytułu likwidacji książeczki mieszkaniowej na nowe cele, w tym na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym, przeprowadzenie określonego w ustawie zakresu prac remontowych oraz wpłaty na fundusz remontowy.

Dzięki nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, rządowy program „Rodzina na swoim" cieszy się dziś dużym zainteresowaniem klientów. Obecnie udzielono 16 tys. kredytów wspartych rządową dopłatą do oprocentowania, a dynamika wzrostu liczby kredytów sięgnęła w marcu 60% w stosunku do lutego.

Wiceminister Piotr Styczeń mówił także o bieżących projektach legislacyjnych. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało wprowadzenie nowej instytucji najmu okazjonalnego w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Umowa najmu okazjonalnego zawierana byłaby notarialnie na czas określony do 10 lat. Najemca składałby oświadczenie dotyczące miejsca ewentualnej eksmisji w przypadkach zalegania z czynszem. W ramach tej nowelizacji stawka opodatkowania najmu zostanie ujednolicona (obniżona dla umów powyżej dotychczasowego limitu 4000 euro). Interesy obu stron zabezpieczałaby rejestracja umowy w Urzędzie Skarbowym dokonywana w określonym czasie, co będzie warunkiem dla tego trybu najmu.

W resorcie trwają też prace nad założeniami dla zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Propozycje zmierzają do rozwiązania kwestii gospodarki odpadami na poziomie regionu przetwarzania odpadów, którym będzie województwo. Gmina zawierać będzie zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych umowy na odbiór odpadów w określonych sektorach lub w całej gminie i będzie pobierać opłaty z tym związane bezpośrednio od producentów odpadów. Natomiast opłata związana z utylizacją i recyklingiem odpadów, zgodnie z planami gospodarki odpadami województw, będzie wyodrębniona i podawana do wiadomości publicznej.

Obecni na sali zarządcy nieruchomości podczas serii pytań i komentarzy zwracali uwagę, na sprzeczne wytyczne różnych służb w zakresie utrzymania nieruchomości. Zdarza się, że na wycinkę drzewa, nakazaną przez Straż Pożarną zarządcy nie uzyskują pozwolenia gminy. Minister przypomniał, że w każdym takim przypadku obowiązkiem zarządcy jest działanie zgodne z prawem i dokumentowanie czynności podjętych w związku z zaleceniami służb. 

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika