Jak się przystosować do zmian klimatu
Podjęcie środków adaptacyjnych pozwoli zmniejszyć wpływ zmian klimatu na zdrowie, dostawy energii, systemy transportu, rolnictwo i turystkę.
W 2007 r. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował najbardziej szczegółowe sprawozdanie, jakie powstało do tej pory, w którym naukowcy ostrzegali m.in. przed suszą, ograniczeniem produkcji żywności, erozją wybrzeży i powodziami.
Jednak ostatnie ustalenia wskazują, że skutki zmian klimatu wystąpią szybciej i będą dotkliwsze, niż przewidywano. Klęski żywiołowe związane z klimatem, takie jak susze i powodzie, będą występowały coraz częściej, a niektóre uprawy nie będą w stanie przetrwać na obszarach, na których dotąd występowały. Skutki zmian klimatycznych odczuje cała Europa, a najmocniej - kraje rozwijające się.
Komisja Europejska uważa, że kraje UE powinny już teraz zacząć zastanawiać się, w jaki sposób można przystosować się do zmian klimatu. Władze krajowe i regionalne będą musiały odpowiednio dostosować infrastrukturę, natomiast UE zadba o to, by kraje, przedsiębiorstwa i społeczności lokalne współpracowały ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.
„Musimy w dalszym ciągu ciężko pracować, aby ograniczyć emisje dwutlenku węgla, jednak musimy również dostosować się do aktualnej sytuacji. Mimo podejmowanych działań niektóre zmiany klimatu są nieuniknione i nieodwracalne", powiedział unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas.
Aby móc przystosować się do zmian klimatu, trzeba jasno określić, czego można się spodziewać w przyszłości. Komisja zaleca przeprowadzenie dalszych badań, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu zmian klimatu. Wzywa również do opracowania strategii, które pomogą lepiej zarządzać zasobami naturalnymi, oceny kosztów i korzyści związanych z przystosowaniem się do zmian klimatu, a także wiarygodnych narzędzi, które pozwolą poznać wpływ zmian klimatu na zdrowie.
Przewidziano również stworzenie do 2011 r. systemu wymiany informacji - bazy danych na temat zagrożeń i skutków zmian klimatu oraz skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi.
Akcja „Klimat" - działania UE przeciw zmianom klimatu
Więcej na ten temat
W kierunku nowego międzynarodowego porozumienia w sprawie zmian klimatu
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?