Jakie nieruchomości objęte są międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych?

Publikacja w Monitorze Polskim wykazów nieruchomości objętych międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych

28 września 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" zostały opublikowane wykazy nieruchomości objętych międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych, zawartych z rządami niektórych państw przez Rząd Polski, w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz.U. poz. 65).

Porady prawne

Po co jest taka publikacja?

Publikacja wykazów w Monitorze Polskim ma służyć rozpowszechnieniu informacji związanych z realizacją umów, jakie rząd PRL zawarł w latach 1948-1971 z rządami czternastu państw, to jest Republiki Austrii, Królestwa Belgii, Królestwa Danii, Republiki Francuskiej, Królestwa Grecji, Królestwa Holandii, Kanady, Księstwa Liechtensteinu, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Królestwa Norwegii, Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Szwecji, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Na podstawie tzw. umów indemnizacyjnych przyznano rekompensaty, których celem było załatwienie roszczeń powstałych w związku z utratą praw przez cudzoziemców do mienia na terenie Polski znacjonalizowanego lub w inny sposób przejętego przez Skarb Państwa po II wojnie światowej.

Wykazy stanowią aktualnie główne źródło informacji o mieniu, jakie zostało objęte układami indemnizacyjnymi. Na podstawie zawartych w nich zestawień można ustalić fakt przyznania odszkodowania za konkretne nieruchomości.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika