Kampania spoÅ‚eczno-edukacyjna „Å»ycie za Å»ycie”

Celem akcji jest pokazanie postaw Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. Tylko na terenach polskich Niemcy stosowali restrykcyjne prawo, w myśl którego nawet za podanie kromki chleba i kubka wody kara śmierci groziła tak Żydowi, jak i pomagającemu mu Polakowi; za uchylenie się od złożenia donosu na sąsiada chroniącego podejrzanego lokatora - obóz koncentracyjny.

www.zyciezazycie.pl

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu - poprzez konkretne inicjatywy naukowe, edukacyjne i filmowe - prawdy o warunkach okupacji niemieckiej, o Polakach ratujących Żydów oraz Polaków pochodzenia żydowskiego.

Szacuje siÄ™, że co najmniej kilkaset tysiÄ™cy Polaków, tak dorosÅ‚ych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielaÅ‚o pomocy Å»ydom. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywnoÅ›ci konspiracyjnej, w strukturach Polskiego PaÅ„stwa Podziemnego, w tym w ramach Rady Pomocy Å»ydom „Å»egota" - organizacji finansowanej głównie przez rzÄ…d RP w Londynie.

W czasie II wojny światowej zginęło z rąk niemieckich ponad 3 miliony Żydów. Żeby uratować jednego Żyda bardzo często zaangażowanych było w pomoc niekiedy nawet do 20 Polaków. Pomagali niezależnie od swych przekonań i poglądów politycznych, głównie z racji przywiązania do wartości wyniesionych z rodziny i chrześcijańskiego wychowania.

Rodziny Kowalskich z Ciepielowa, Ulmów z Markowej, Baranków z Siedliska i wiele innych to ci, którzy zginęli za okazany gest miłosierdzia chrześcijańskiego, to bohaterowie Polski Walczącej, z których powinniśmy i mamy prawo być dumni. To im należy stawiać pomniki, nadawać odznaczenia, ich imiona i nazwiska winny zdobić polskie place i skwery: Irena Sendlerowa, s. Matylda Getter, Zofia Kossak-Szczucka - to postulowane patronki naszych ulic.

Chcielibyśmy, by Polacy poznali swych bohaterów i oddali im, aktywnie uczestnicząc w przygotowywanych bądź propagowanych przez nas przedsięwzięciach, należną cześć.

Projekt „Å»ycie za Å»ycie" realizowany jest przez Instytut PamiÄ™ci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Porady prawne

„Å»ycie za Å»ycie” - dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” z 17 wrzeÅ›nia 2008 r.

Źródło: www.ipn.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika