Celem akcji jest pokazanie postaw Polaków, którzy z narażeniem wÅ‚asnego życia ratowali Å»ydów. Tylko na terenach polskich Niemcy stosowali restrykcyjne prawo, w myÅ›l którego nawet za podanie kromki chleba i kubka wody kara Å›mierci groziÅ‚a tak Å»ydowi, jak i pomagajÄ…cemu mu Polakowi; za uchylenie siÄ™ od zÅ‚ożenia donosu na sÄ…siada chroniÄ…cego podejrzanego lokatora - obóz koncentracyjny.
Akcja ma na celu uÅ›wiadomienie spoÅ‚eczeÅ„stwu - poprzez konkretne inicjatywy naukowe, edukacyjne i filmowe - prawdy o warunkach okupacji niemieckiej, o Polakach ratujÄ…cych Å»ydów oraz Polaków pochodzenia żydowskiego.
Szacuje siÄ™, że co najmniej kilkaset tysiÄ™cy Polaków, tak dorosÅ‚ych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielaÅ‚o pomocy Å»ydom. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywnoÅ›ci konspiracyjnej, w strukturach Polskiego PaÅ„stwa Podziemnego, w tym w ramach Rady Pomocy Å»ydom „Å»egota" - organizacji finansowanej gÅ‚ównie przez rzÄ…d RP w Londynie.
W czasie II wojny Å›wiatowej zginęło z rÄ…k niemieckich ponad 3 miliony Å»ydów. Å»eby uratować jednego Å»yda bardzo czÄ™sto zaangażowanych byÅ‚o w pomoc niekiedy nawet do 20 Polaków. Pomagali niezależnie od swych przekonaÅ„ i poglÄ…dów politycznych, gÅ‚ównie z racji przywiÄ…zania do wartoÅ›ci wyniesionych z rodziny i chrzeÅ›cijaÅ„skiego wychowania.
Rodziny Kowalskich z Ciepielowa, Ulmów z Markowej, Baranków z Siedliska i wiele innych to ci, którzy zginÄ™li za okazany gest miÅ‚osierdzia chrzeÅ›cijaÅ„skiego, to bohaterowie Polski WalczÄ…cej, z których powinniÅ›my i mamy prawo być dumni. To im należy stawiać pomniki, nadawać odznaczenia, ich imiona i nazwiska winny zdobić polskie place i skwery: Irena Sendlerowa, s. Matylda Getter, Zofia Kossak-Szczucka - to postulowane patronki naszych ulic.
ChcielibyÅ›my, by Polacy poznali swych bohaterów i oddali im, aktywnie uczestniczÄ…c w przygotowywanych bÄ…dź propagowanych przez nas przedsiÄ™wziÄ™ciach, należnÄ… cześć.
Projekt „Å»ycie za Å»ycie" realizowany jest przez Instytut PamiÄ™ci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.
„Å»ycie za Å»ycie” - dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” z 17 wrzeÅ›nia 2008 r.
ŹródÅ‚o: www.ipn.gov.pl