Kiedy przyjmiemy euro?
Euro powinno być przedmiotem dyskusji
28 października 2008 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęconej sytuacji gospodarczej.
Po zakończeniu obrad Prezydent powiedział, że rozmowy koncentrowały się na środkach, które mają ochronić Polskę przed kryzysem, którego jednak obecnie w naszym kraju nie ma. Podkreślił, że system finansowy w Polsce jest stabilny. Zapowiedział również, że w grudniu zwoła kolejne posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone projektowi budżetu na 2009 rok. Nie wykluczył jednak, że na grudniowym posiedzeniu omówiona zostanie również sprawa wejścia Polski do strefy euro. Temat ten był poruszany także dzisiaj. Jak powiedział Prezydent euro powinno być przedmiotem dyskusji, a wszystkie argumenty będą rozpatrzone.
Prezydent dodał, że jest za tym, aby istniała perspektywa wprowadzenia w naszym kraju wspólnej waluty, ponieważ stabilizuje to sytuację i jest ważnym sygnałem dla partnerów Polski. Podsumowując Prezydent podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania i rzeczowość dyskusji.
Źródło: www.prezydent.pl
Rada Gabinetowa na temat przyjęcia euro
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz przedstawiciele Rządu Rzeczpospolitej Polskiej wzięli udział w zwołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Radzie Gabinetowej na temat sytuacji na rynkach finansowych i wejścia Polski do strefy euro. - Usłyszeliśmy od prezydenta słowa, które potwierdzają sens naszych działań i naszych starań na rzecz stabilizacji sytuacji gospodarczej i finansowej - mówił premier po spotkaniu na konferencji prasowej.
Szef rządu wyraził zadowolenie z powodu pozytywnej oceny prezydenta wobec rządowego projektu wejścia Polski do strefy euro. - Słowo zaufanie w czasach kryzysu finansowego na świecie ma absolutnie kluczowe znaczenie - podkreślił premier.
Zdaniem rządu wejście Polski do strefy euro przyczyni się do zwiększenia napływu inwestycji bezpośrednich oraz łatwiejszego dostępu polskich przedsiębiorstw do rynku kapitałowego państw wspólnoty. Plan przyjęcia euro przez Polskę tzw. mapa drogowa został dziś przyjęty przez Radę Ministrów.
Premier Donald Tusk powiedział, że rządowy projekt dotyczący utrzymania stabilności finansowej naszego kraju przynosi pozytywne efekty i został przyjęty z uznaniem i satysfakcją na Radzie Gabinetowej.
Uczestnicy Rady Gabinetowej zgodzili się również co do tego, że w czasie destabilizacji rynków światowych, polski system bankowy i gospodarka są w dobrej kondycji. - Polska jest krajem o bardzo solidnych fundamentach - podkreślił premier.
Szef rządu oświadczył, że prezydent RP w obliczu kryzysu finansowego na świecie jest gotów na nowo rozważyć swoje stanowisko wobec kluczowych rządowych projektów ustaw, które są ważne z punktu widzenia przyszłości finansowej państwa. Chodzi m.in. o ustawę o emeryturach pomostowych i o zakładach opieki zdrowotnej.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Rada Ministrów przyjęła mapę drogową wejścia do strefy euro
Podczas posiedzenia 28 października Rada Ministrów przyjęła mapę drogową wejścia Polski do strefy euro. Dokument oczekiwany przez wielu Polaków prezentuje ambitny kalendarz przygotowania naszego kraju na przyjęcie nowej waluty do końca 2011 r. - Losy polskiej gospodarki będą rozgrywały się nie w ciągu najbliższych kilku dni i w perspektywie strategicznej obecność Polski w strefie euro będzie dla nas zdecydowanie bardziej bezpieczna - powiedział premier Donald Tusk.
Jak dodał prezes Rady Ministrów, rząd zdaje sobie sprawę z konieczności współpracy w tej kwestii także z opozycją, w tym przede wszystkim w celu zmiany konstytucji i umożliwienia przyjęcia euro jako pełnoprawnego środka płatniczego. - Wiem, że są kontrowersje. Jest dość poważna różnica zdań, jeśli chodzi o tempo wstępowania Polski do strefy euro. Będziemy przekonywali także prezydenta, aby stał się patronem tego przedsięwzięcia - zapowiedział szef rządu.
Rząd przyjął również projekt ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym. Dokument umożliwi rządowi elastyczne i szybkie działanie wobec tych instytucji w przypadku pojawienia się kryzysu. Proponowane mechanizmy wsparcia, takie jak np. gwarancje depozytów międzybankowych, zapewnią instytucjom możliwość utrzymania płynności finansowej.
Odnosząc się do propozycji zawartych w projekcie, minister finansów Jacek Rostowski wyjaśnił, iż gwarancje będą udzielane na zasadach przyjętych podczas ostatniej Rady Europejskiej, tzn. na zasadach odpłatnych i zbliżonych do komercyjnych. Zaznaczył, że gwarancje rządowe otrzymają tylko bezpieczne banki, które są silne kapitałowo. Powiedział, że nie będą to jednak pełne gwarancje. Jak poinformował Donald Tusk, projekt został przygotowany w bardzo szybkim tempie i jeszcze dzisiaj zostanie podpisany i wysłany do Sejmu.
Rada Ministrów podjęła również uchwałę w sprawie Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych w latach 2008-2011. Program, który będzie nadzorowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, zakłada pomoc rządu przy budowie, przebudowie oraz remontach ważnych odcinków dróg gminnych i powiatowych. Przewiduje także modernizację i rozbudowę połączeń tych dróg z drogami wojewódzkimi i krajowymi, dzięki czemu lokalne ośrodki gospodarcze staną się bardziej dostępne. Szacuje się, że na realizację programu przeznaczonych zostanie ok. 6 mld zł (po 3 mld zł z budżetu państwa i budżetów samorządów terytorialnych), z których zbudowanych lub przebudowanych zostanie ok. 6 tys. km dróg. Przygotowany program jest realizacją zapowiedzi złożonej przez Donalda Tuska podczas wizyty w Gołdapi.
Pliki do pobrania:
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?