Raport „Doing Business 2008"

Prawo gospodarcze w Polsce - raport „Doing Business 2008"

- Plany obecnego rządu mają na celu nie tyle podniesienie pozycji Polski w rankingach konkurencyjności, co faktyczne ułatwienie prowadzenia biznesu w naszym kraju - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji prasowej prezentującej V Raport Banku Światowego „Doing Business 2008". Spotkanie odbyło się 3 lipca br. w Warszawie.

Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na trzy obszary działalności rządu zmierzające do rozwijania przedsiębiorczości w Polsce. - Prace rządu skupiają się przede wszystkim na redukcji biurokracji, ułatwieniach dla przedsiębiorców i zmianie systemu tworzenia prawa - zaznaczył.

Porady prawne

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał, że Polska włączyła się do realizacji unijnego programu Better regulation. Zakłada on obniżenie obciążeń administracyjnych w krajach członkowskich o 20-25 proc. do 2012 r. - Planujemy osiągnąć ten cel już w 2010 r. - podkreślił wiceminister. - Liczymy, że działania te nie tylko przyniosą zysk przedsiębiorcom, ale także wpłyną na wzrost PKB o ok. 1,9 proc. - dodał.

Wiceminister Adam Szejnfeld poinformował także, że ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce służy także 21 ustaw opracowanych w Ministerstwie Gospodarki w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości". - Pięć z nich jest już uchwalonych przez Sejm i Senat, a niektóre zostały już podpisane przez Prezydenta - podkreślił.

Wiele uwagi sekretarz stanu w MG poświęcił nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). - Wpisuje się ona w ideę budowania zaufania państwa do obywatela - powiedział. - Dzięki temu projektowi administracja będzie sprawniej realizować zadania publiczne przy udziale partnerów prywatnych - dodał. Zdaniem wiceministra Szejnfelda nowa ustawa o PPP ma szansę upowszechnić tę formułę współpracy w Polsce.

Wiceminister gospodarki zwrócił także uwagę, że konieczne jest wypracowanie nowego systemu tworzenia prawa. - Jeśli w ciągu najbliższych 2-4 lat nie wprowadzimy istotnych zmian w tym zakresie, dzisiejsze problemy przedsiębiorców będą powracać - zaznaczył.

Podczas konferencji zaprezentowano mocne i słabe strony tworzenia prawa w Polsce oraz wnioski i rekomendacje dla tworzących nowe przepisy.

Zdaniem autorów raportu dla poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorców w naszym kraju ważne jest m.in. wprowadzenie ułatwień w zakładaniu i likwidacji działalności gospodarczej, ograniczenie biurokracji, zwiększenie elastyczności rynku pracy i uproszczenie podatków. - Zmiany w tych obszarach mogłyby przesunąć Polskę z 74. miejsca, które zajmuje w tej chwili, na 36. w rankingu „Doing Business" - zauważył Leszek Kąsek, ekonomista Banku Światowego.

***

Obok wiceministra gospodarki Adama Szejnfeld w spotkaniu wzięli udział m.in.: Oscar de Bruyn przedstawiciel Banku Światowego na Polskę, Paweł Samecki członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz Jarosław Bełdowski prezes fundacji FOR.

Opracowany przez Bank Światowy raport „Doing Business 2008" jest piątym z serii corocznych opracowań badających systemy regulacji gospodarczych, które wspomagają lub ograniczają przedsiębiorczość. Zawiera on wskaźniki umożliwiające porównanie przepisów prawa gospodarczego oraz ochrony własności w 178 krajach świata, dotyczących m.in.: zatrudniania i zwalniania pracowników, uzyskiwania kredytu, ochrony inwestorów, płacenia podatków, obrotu międzynarodowego. Należy podkreślić, iż obecnie zaprezentowane dane dotyczą okresu od lipca 2006 do czerwca 2007. W grudniu ubiegłego roku odbyła się prezentacja anglojęzycznej wersji raportu, wczoraj natomiast wersji polskojęzycznej.

źródło: www.mg.gov.pl

Komentarz PKPP Lewiatan nt. wyników raportu "Doing Business 2008"

W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2008", oceniającym wpływ regulacji prawnych na rozwój przedsiębiorczości w 178 państwach, Polska zajęła dopiero 74 miejsce. Nasz porządek prawny i sprawność instytucji publicznych obsługujących przedsiębiorców zostały ocenione najgorzej ze wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Raport ocenia stan z czerwca 2007. Warto o tym pamiętać przypisując odpowiedzialność kolejnym koalicjom rządowym. Spadek z 68 miejsca w 2006 roku na 74 miejsce w 2007 roku zawdzięczamy poprzedniej koalicji rządowej. Raport „Doing Business 2009", który opierać się będzie na danych z czerwca bieżącego roku, pozwoli ocenić dokonania i zaniechania obecnej koalicji.



Najgorzej wypadliśmy w kategorii uzyskiwania pozwoleń na budowę zajmując 156 pozycję. Niewiele lepiej oceniono warunki rejestracji firm (129 pozycja) i płacenia podatków (125 pozycja). Nieco lepiej wypadamy w kategorii procedury upadłości firm (miejsce 88), rejestracji praw własności nieruchomości (miejsce 81), elastyczności czasu pracy i zatrudniania pracowników (miejsce 78), uzyskiwania kredytu (miejsce 68) i dochodzenia należności (również 68 miejsce). Stosunkowo najlepiej, ale i tak słabo na tle czołówki, oceniono warunki obrotu międzynarodowego (40 miejsce) i ochrony inwestorów (miejsce 33).

Wyniki Raportu są dla nas przykre, ale niestety należy je uznać za wiarygodne. Tym bardziej, że pokrywają się w znacznym stopniu z utrudnieniami jakie polscy przedsiębiorcy wskazują w kolejnych edycjach „Czarnej listy barier" przygotowywanej corocznie przez PKPP Lewiatan.

Warto wyjaśnić, że raport Banku Światowego ocenia jedynie jakość systemu prawnego i sprawność instytucji publicznych, od których uzależnione jest funkcjonowanie przedsiębiorstw, a nie uwzględnia innych czynników ważnych dla przedsiębiorców, jak warunki makroekonomiczne, zasoby pracy, wielkość lokalnego rynku czy jakość infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej.

Nie ma więc sprzeczności między wynikami rankingu Banku Światowego, oceniającego poziom swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a innymi rankingami. Np. w rankingu Ernst &Young, opierającym się na opiniach menedżerów największych międzynarodowych korporacji, nasz kraj został uznany za jedno z najlepszych miejsc do inwestycji. Zadecydowały o tym: członkostwo w Unii Europejskiej, szybki wzrost gospodarczy, stabilna sytuacja makroekonomiczna, stosunkowo liczna i nieźle wykształcona młodzież, możliwość pozyskania lokalnych kooperantów, relatywnie niskie jeszcze ceny nieruchomości.

Zestawienie tych dwóch rankingów pokazuje, że nasz kraj ma potencjał gospodarczy, ale nie potrafi go w pełni wykorzystać, ponieważ złe prawo i niesprawne instytucje publiczne hamują rozwój przedsiębiorczości.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 3 lipca 2008 roku, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika