Komisja Europejska ocenia. Lepsze stanowienie prawa sukcesem Europy

Ze strategicznego przeglądu procesu „better regulation" (lepszego stanowienia prawa) w Unii Europejskiej, który został przedstawiony 28 stycznia 2009 r. przez Komisję Europejską wynika, że lepsze uregulowania prawne stanowią główny element europejskiej odpowiedzi na kryzys finansowy i gospodarczy. Przez cztery lata od przyjęcia strategii na rzecz lepszego stanowienia prawa Komisja zintensyfikowała proces konsultacji z zainteresowanymi stronami i ulepszyła oceny skutków.

W przeglądzie Komisja wykazała również, iż uproszczone środki oraz zmniejszone koszty administracyjne przynoszą już korzyści zarówno obywatelom, jak i firmom, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Dzięki radykalnemu uproszczeniu procedur zaproponowano już usunięcie blisko 1 300 aktów prawnych. Kolejne, już przedstawione lub planowane środki na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych, w przypadku zaakceptowania ich przez Radę i Parlament, pozwolą zaoszczędzić ponad 30 mld euro.

Dla przykładu wniosek dotyczący przeglądu dyrektywy VAT mającego na celu zniesienie przeszkód w elektronicznym fakturowaniu przyjęty 28 stycznia przez Komisję mógłby przynieść potencjalne oszczędności w skali roku do nawet 18 mld euro w perspektywie średniookresowej. W odniesieniu do prawa spółek natomiast Komisja planuje przedstawić wniosek pozwalający państwom członkowskim wyłączyć mikroprzedsiębiorstwa z zakresu stosowania unijnych dyrektyw dotyczących rachunkowości, co mogłoby przynieść dalsze 7 mld euro oszczędności.

Wiodąca rola Komisji w działaniach na rzecz ograniczania obciążeń administracyjnych jest wskazówką dla większości państw członkowskich: 21 spośród nich ustanowiło krajowe programy zmniejszania obciążeń administracyjnych. Komisja deklaruje, że będzie nadal dbała o ogólną poprawę jakości swoich nowych aktów prawnych poprzez dalsze doskonalenie przeprowadzanej oceny skutków. Ma wzmocnić kontrolę zgodności z zasadą pomocniczości, usprawnić proces konsultacji oraz zaostrzyć ocenę skutków m.in. w odniesieniu do MŚP, obciążeń administracyjnych, praw podstawowych, konsumentów oraz regionów. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika