Komisja rozpoczyna europejską kampanię na rzecz picia mleka w szkołach

Komisarz Mariann Fischer Boel, odpowiedzialna za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, zainaugurowała na Cyprze europejską kampanię promującą wznowienie programu picia mleka w szkołach. Zorganizowana pod hasłem „Milk - Drink it up!" kampania informacyjna ma na celu podnosić świadomość na temat zalet konsumpcji mleka i dostępności funduszy unijnych dla szkół. Podczas dnia poświęconego zdrowej diecie i prawidłowym nawykom żywieniowym, zorganizowanego przez uczniów szkoły Panagia Triherousa w Limassol, komisarz Mariann Fischer Boel, komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou i cypryjski Minister Rolnictwa dr Michalis Polynikis, zainaugurują serię rozrywkowych i edukacyjnych imprez. W ramach kampanii, zaproszona młodzież weźmie udział w konkursie fotograficznym p.t. „Milk power".

Porady prawne

Nawyki żywieniowe u dzieci kształtują się wcześnie i często przez całe życie decydują o ich zdrowiu. Celem programu picia mleka jest promocja zdrowia naszych dzieci, zarówno dziś jak i w przyszłości, poprzez pomoc szkołom w zaopatrzeniu uczniów w produkty mleczne oraz zachęcanie samych dzieci do zdrowego odżywiania się.

Komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou wyraziła swoje przekonanie, że zapewnianie dzieciom alternatywy w postaci zdrowej żywności i napojów w szkołach jest odpowiednim i niezbędnym krokiem w kierunku zapobiegania otyłości w dzisiejszej Europie. „Jest to część zintegrowanego podejścia wobec wprowadzania polityki promującej zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną we wszystkich sektorach; od sektora spożywczego i konsumenckiego, po sport, edukację i transport" powiedziała pani komisarz.

Problem otyłości, nadwagi oraz niezdrowych nawyków żywieniowych dotyczy dziś młodych obywateli Unii. Ponad 20 % cypryjskich dzieci między 7 a 11 rokiem życia cierpi na otyłość lub nadwagę. W dużej części problem ten wynika ze złych zwyczajów żywieniowych i niedostatecznej aktywności fizycznej, które w dalszej perspektywie mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy, zawału i innych problemów zdrowotnych.

W tym kontekście, priorytetem UE jest wspieranie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.

Rozbudowany ostatnio program picia mleka w szkołach zachęca dzieci do konsumpcji przetworów mlecznych w ramach zdrowej diety oraz zapewnia dofinansowanie zaopatrzenia szkół i innych placówek oświatowych w przetwory mleczne. Nowe rozporządzenie opublikowane dnia 11 lipca tego roku rozszerza gamę produktów objętych subsydiami, odpowiadając w ten sposób na wniosek Parlamentu Europejskiego i Rady. Na liście produktów objętych subsydiami znalazły się mleko, mleko smakowe (także napoje mleczne nie zawierające laktozy), szeroki wybór serów (także serów niskotłuszczowych), jogurty oraz produkty z mleka fermentowanego takie jak kefir czy maślanka. W obecnej formie program przyznaje szkołom średnim ten sam pełny i gwarantowany dostęp do subsydiów jak szkołom podstawowym i przedszkolom. Nowe zasady obowiązują od początku roku szkolnego 2008/2009.

Wzorując się na programie picia mleka w szkołach, Komisja Europejska zaproponowała ostatnio stworzenie unijnego programu mającego na celu bezpłatne zapewnienie uczniom także owoców i warzyw. Od uczestniczących w programie państw członkowskich, oprócz bezpłatnego dostarczania owoców i warzyw, wymagać się będzie określenia krajowych strategii uwzględniających inicjatywy edukacyjne i podnoszących poziom świadomości oraz dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami. Program zostanie wprowadzony w życie w 2009 roku po zatwierdzeniu go przez Radę.

Oba programy przyczynią się do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania, zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Strategii dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością".

Informacje dotyczące mleka i programu picia mleka w szkołach znajdują się na stronie internetowej: http://www.drinkitup.europa.eu/

Więcej informacji na temat polityki w zakresie żywności i odżywiania/polityki żywieniowej na stronie:

http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/nutrition/nutrition_en.htm

Źródło: Komisja Europejska, http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika