Konferencja: Realizacja inwestycji teleinformatycznych – wyzwania i możliwości dla samorządu

- Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt bez precedensu w skali całej Unii Europejskiej. Nie ma wątpliwości, że dla 5 regionów będzie to skok cywilizacyjny - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman podczas konferencji „Realizacja inwestycji teleinformatycznych - wyzwania i możliwości dla samorządów". Spotkanie zorganizowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej odbyło się 1 kwietnia 2009 r. w Warszawie. 

Konferencja przeznaczona była głównie dla samorządów, które rozpoczęły lub planują inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zachęcała uczestników konferencji do stałej współpracy. - Nowy Portal "Forum Szeropasmowe" ma służyć wymianie informacji pomiędzy samorządami a przedsiębiorcami. Pracujemy również nad nową ustawą, która zlikwiduje wiele barier w telekomunikacji - stwierdziła.

Porady prawne

Wiceminister Krzysztof Hetman przedstawił rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej na przykładzie projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej", którego całkowita wartość przekracza 300 mln euro. - Do 2013 roku chcemy zapewnić dostęp do usług szerokopasmowych - dzięki funduszom unijnym - dla 90 proc. gospodarstw domowych  i 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców  w 5 województwach Polski Wschodniej - zaznaczył wiceminister. Projekt zakłada nie tylko budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale również szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. - Minister rozwoju regionalnego jest odpowiedzialny za koordynację prac nad przygotowaniem projektu, jednak jego realizacja i  zarządzanie siecią zostaną powierzone innym podmiotom - podkreślił K. Hetman. Właścicielem wybudowanej w ten sposób infrastruktury będą województwa Polski Wschodniej. - Obecnie w przygotowywaniu są szczegółowe studia wykonalności dla każdego z obszarów objętych projektem  - dodał.

Projekty związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego otrzymają wsparcie z Funduszy Europejskich nie tylko w Programie Rozwój Polski Wschodniej, ale również w 16 Regionalnych Programach Operacyjnych oraz Programie Innowacyjna Gospodarka.

W dalszej części konferencji dr Dominik Batorski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW zanalizował najistotniejsze bariery hamujące dostęp do Internetu w Polsce.  Wiele osób ma sprzęt informatyczny w domu, ale nie wie do czego może wykorzystać Internet. Na korzystanie z sieci wpływa wiek (wykluczeni to głównie osoby po 65 roku życia) oraz poziom wykształcenia. Dla osób po studiach Internet jest narzędziem pracy oraz źródłem informacji. Z kolei osoby z niższym wykształceniem szukają w Internecie przede wszystkim rozrywki. Barierą zatem nie jest ani dostępność Internetu ani jego koszt. Na przeszkodzie stoi brak umiejętności i motywacji, co wynika głównie z wieku i wykształcenia.

Więcej na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej 

Źródło: www.mrr.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika