Krajowy plan przeciwdziałania pedofilii

Rząd przyjął plan

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości powstał Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich. Program, przygotowany pod nadzorem wiceministra Marcina Romanowskiego, został 17 października br. przyjęty przez Radę Ministrów. Rząd chce zapewnić lepsze warunki dla skutecznego przeciwdziałania przestępstwom przeciwko wolności seksualnej na szkodę małoletnich w Polsce. Chodzi m.in. o zwiększenie skuteczności działań wobec osób, które dopuściły się czynów zabronionych wobec dzieci.

- "Zatwierdzona przez Radę Ministrów w formie ustawy strategia określa działania na lata 2023-2026 . Gwarantuje najwyższe standardy ochrony dzieci przed przestępstwami. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni" – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Marcin Romanowski.  

Porady prawne

Co przewiduje uchwała w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026?

Plan jest integralną częścią „ustawy Kamilka”, która została złożona w Sejmie na fali oburzenia po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy, przyjęte w lipcu br. przepisy zakładają m.in. stworzenie ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci. Przyjęty przez rząd plan zapewnia kompleksowe, interdyscyplinarne wzmocnienie systemu ochrony przed przestępstwami seksualnymi. To m.in.:

  • skoordynowana analiza zagrożeń przestępczością seksualną;
  • program edukacyjny dla różnych grup społecznych (np. młodzieży, rodziców, nauczycieli);
  • szkolenia z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia;
  • wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów;
  • utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w Internecie;
  • kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin;
  • wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych;
  • działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci;
  • poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych – zapewnienie etycznego przekazu medialnego.

To ważny krok w kierunku ochrony dzieci przed przestępstwami seksualnymi i zapewnienia im bezpieczeństwa. Powołany w Ministerstwie Sprawiedliwości zespół pod przewodnictwem wiceministra Marcina Romanowskiego prace nad strategią zaczął już w 2021 roku. Obok przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, znaleźli się w nim eksperci z Biura Rzecznika Praw Dziecka, Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystaniu Seksualnemu Małoletnich, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Wsparcia w działaniach na rzecz dzieci udziela Ministerstwu Sprawiedliwości również UNICEF.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika