Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010" przyjęty przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła 16 grudnia 2008 r. Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. 

Krajowy Program „Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010" obejmuje trzy obszary działań: integrację społeczną, system emerytalny oraz opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową. Dokument został przygotowany przez grupę roboczą w skład której weszli przedstawiciele właściwych resortów i instytucji publicznych oraz reprezentanci środowiska naukowego. Za koordynacje prac nad dokumentem odpowiadał Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz MPiPS.  

Konieczność przygotowania Krajowego Programu wynika z uczestnictwa Polski w otwartej metodzie koordynacji (OMK) polityki społecznej Unii Europejskiej. Podstawowym dokumentem przedstawiającym założenia OMK jest komunikat Komisji Europejskiej z marca 2006 r. zatytułowany „Pracując razem, pracując lepiej: Nowe ramy otwartej koordynacji polityk ochrony socjalnej i integracji społecznej w Unii Europejskiej". Szczegółowe wymagania w zakresie tworzenia Programu zostały przedstawione w lutym 2008 r. w wytycznych Komitetu ds. Zabezpieczenia Społecznego UE. Państwa członkowskie powinny przestrzegać wspomnianych wytycznych w celu poprawy efektywności otwartej metody koordynacji, która jest metodą wzajemnej pomocy, wzajemnego uczenia się i wymiany informacji. Celem dokumentu jest również wzmocnienie interakcji pomiędzy otwartą metodą koordynacji w polityce społecznej a Strategią Lizbońską na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Źródło: www.mps.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika