Rodzice a dzieci

Pozostałe

Emerytura

„Mama 4+” - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

Program „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych

Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury. Start programu planowany jest na 1 stycznia 2019 roku. 

Po „Rodzina 500+” i „Dobry Start” wspierających rodziny jest to kolejny program rządu Prawa i Sprawiedliwości o tym charakterze. Nowe świadczenie z programu „Mama 4+” mogą otrzymać osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. 

Wprowadzenie programu „Mama 4+” jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd chce pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci nie miały nierzadko możliwości podjęcia stałej pracy i nie odprowadzały składek emerytalnych. 

- „Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Wsparcie dla blisko 85,8 tys. osób 

Programem „Mama 4+” może zostać objętych w sumie ok. 85,8 tys. osób. O świadczenie z programu „Mama 4+” będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat oraz ojcowie po osiągnieciu 65 lat. 

- „Nie możemy i nie pozostaniemy obojętni na los osób, które włożyły w rozwój państwa największy wkład wychowując liczne potomstwo. Osoby te często poświęcają swój rozwój zawodowy, co skutkuje ich trudniejszą sytuacją dziś. Zasługują na wsparcie ze strony państwa" - dodała minister Elżbieta Rafalska. 

Jak otrzymać świadczenie Mama 4+? 

Program „Mama 4+” zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku. Realizować go będzie ZUS oraz KRUS. Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku. 

Szacunkowy koszt realizacji programu „Mama 4+” wyniesie 900 mln zł rocznie.

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

ZOFIA

6.9.2018 19:4:26

Re: ?Mama 4+? - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

a co z mamami ktore wypracowały emeryture i wychowały 4 dzieci obiecano dodatek do emerytury wyzszej niz minimalnej ,,cos zniknelo z obiecanek.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 18.5.2017

    Jaka pomoc z programu „Za życiem”?

    Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre (...)

  • 18.6.2017

    Zmiany w związku z programem „Za życiem”

    Rozwój sieci mieszkań chronionych, wsparcie dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych – to niektóre ze zmian przyjętych przez (...)

  • 18.6.2013

    Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

    Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

  • 9.6.2014

    Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

    Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów (...)

  • 12.12.2013

    Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku

    Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko (...)