Niepełnosprawni wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w domach dziecka

Rzecznik Praw Dziecka zaniepokojony doniesieniami o sytuacji krzywdzonych w domach dziecka wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, gdy przebywają tam w dni wolne od nauki, skierował w dniu 2 października br. Wystąpienie generalne do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Intencją wystąpienia jest zwrócenie uwagi na potrzebę podjęcia pilnych działań mających na celu tworzenie różnych form rodzinnej opieki zastępczej dla dzieci niepełnosprawnych pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej. Obecnie stosowane rozwiązanie o umieszczaniu niepełnosprawnych dzieci w domach dziecka i jednoczesnym zapewnieniu kształcenia w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym nie gwarantuje dzieciom poczucia bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej, w związku z posiadaniem zaplecza rodzinnego. Najbardziej niepokoi fakt złego traktowania tych dzieci przez pełnosprawnych wychowanków mieszkających w domach dziecka na stałe oraz brak więzi z kimkolwiek w placówce, która miała zastępować im dom rodzinny.

Porady prawne

W związku z powyższym, Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Ministra Pracy i Polityki Społecznej zwraca uwagę na pilną potrzebę zainteresowania się sytuacją krzywdzonych w domach dziecka niepełnosprawnych wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz podjęcia działań zmierzających do zmiany istniejącego stanu.

Wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie tworzenia różnych form rodzinnej opieki zastępczej dla dzieci niepełnosprawnych pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej.  

Źródło: www.brpd.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika