Niższe opłaty za znak towarowy

Znacznie zmniejszą się koszty ochrony znaku towarowego na terenie całej UE.

W latach poprzedzających obecny kryzys finansowy, w miarę jak rosło tempo wzrostu gospodarczego Unii, rósł również popyt na wspólnotowy znak towarowy. Nieoczekiwanie doprowadziło to do powstania nadwyżki budżetowej.

Pomimo pierwszej obniżki opłat za rejestrację znaku towarowego w 2005 r. urząd ds. znaków towarowych UE DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano dysponuje aktualnie nadwyżką środków pieniężnych w wysokości ponad 300 mln euro - co jest jednak niezgodne z jego statusem instytucji nieosiągającej zysków. Po długich dyskusjach kraje UE ponownie postanowiły obniżyć opłaty - tym razem o 40 proc.

Powołany w 1996 r. urząd ds. znaków towarowych jest finansowany w całości z opłat wnoszonych przez podmioty gospodarcze zainteresowane przyznaniem prawa do ochrony własnego znaku. Dotychczas zarejestrowano w nim ponad 500 tys. znaków towarowych przedsiębiorstw z całego świata. Oznacza to, że innym przedsiębiorstwom nie wolno używać zarejestrowanej nazwy, logo czy motto.

Znaki towarowe przedstawiają dla przedsiębiorstw dużą wartość, ponieważ pozwalają odróżnić daną firmę i jej produkty od innych. Są też przydatne dla konsumentów, umożliwiając im odróżnienie produktów oryginalnych od podrabianych.

Obecnie ochrona znaku towarowego firmy podlega podwójnej opłacie - z jednej strony za stosowanie, a z drugiej za zgłoszenie znaku. Zmieni się to od maja - wprowadzona zostanie jedna opłata, co przyspieszy całą procedurę.

Co więcej całkowity koszt za wniosek w wersji papierowej zostanie obniżony z 1 750 do 1 050 euro. Przedsiębiorstwa składające podania online zapłacą jeszcze mniej - 900 zamiast 1 600 euro. Dotyczy to znaków towarowych wydawanych bezpośrednio przez UE. Natomiast koszty zatwierdzenia przez UE znaku międzynarodowego zmniejszą się z 1 450 do 870 euro.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy uważa, że cięcia pozwolą zaoszczędzić firmom 60 mln euro rocznie i pobudzą przedsiębiorczość, co ma kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego. Niższe opłaty spotkają się z uznaniem szczególnie ze strony małych przedsiębiorstw, dla których uzyskanie znaku firmowego często jest dużym obciążeniem finansowym.

W związku z tym UE otwiera obecnie forum do walki z towarami podrabianymi, nielegalnym pobieraniem treści z Internetu i innymi naruszeniami praw własności intelektualnej DeutschEnglishfrançais. Nowe „obserwatorium" zgromadzi ekspertów z sektora publicznego i prywatnego, którzy zajmą się oceną problemu i przygotowaniem nowych rozwiązań. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju światowy handel podrabianymi towarami przynosi zyski rzędu 150 mld euro.

Więcej informacji o ochronie praw w UE DeutschEnglishfrançais


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika