Nowe stypendia sportowe i wyższe świadczenia

Prezydent Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o sporcie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 października 2021 r. o zmianie ustawy o sporcie. Nowelizacja ma na celu zwiększenie zakresu uprawnień ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Dzięki nowym zapisom Minister Sportu i Turystyki będzie miał m.in. prawo do przyznawania stypendium sportowego dla członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat oraz specjalnych stypendiów dla zawodników i trenerów. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

- "Zmiany w ustawie pozwolą wzmocnić polski sport i zapewnią polskim sportowcom jeszcze większy komfort przygotowań do międzynarodowej rywalizacji. Dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podpisanie zmian w ustawie, wicepremierowi prof. Piotrowi Glińskiemu, który zgłosił projekt nowelizacji, a także wszystkim współpracownikom zaangażowanym w prace nad nowym przepisami. Przyjęte usprawnienia to dowód otwartości i pełnego wsparcia jakiego środowiska sportowe mogą i mają prawa oczekiwać od Ministerstwa Sportu i Turystyki"– powiedział minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

Porady prawne

Co  przewiduje nowelizacja ustawy o sporcie?

Od Nowego Roku minister właściwy do spraw kultury fizycznej będzie miał prawo do przyznawania z inicjatywy własnej albo na wniosek polskiego związku sportowego lub Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, stypendium sportowego (Team 100, Team 100 Junior) dla członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat. Stypendium takie będzie mogła otrzymać również osoba, która przygotowuje się do olimpiady szachowej.

Minister będzie miał ponadto prawo do przyznawania w szczególnie uzasadnionych przypadkach stypendium sportowego dla zawodnika lub trenera. Będzie mógł przyznać stypendium zawodnikowi (Team 100 Minister), bez względu na jego wyniki sportowe, który np. pozostaje poza systemem szkolenia polskich związków sportowych lub z przyczyn niezależnych od siebie nie został powołany do kadry narodowej albo nie otrzymuje wsparcia polskiego związku sportowego (np. długotrwała kontuzja, przerwa w karierze sportowej ze względu sytuację osobistą lub rodzinną itp.).

Stypendia przewidziane dla trenerów (Team 100 Trener), umożliwią dodatkowe wsparcie dla wyróżniających się szkoleniowców.

Zasada pobierania wyłącznie jednego stypendium ograniczona zostanie do stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym i do stypendiów sportowych przyznawanych w szczególnych przypadkach.

Ustawa przewiduje podniesienie wysokości świadczenia olimpijskiego dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich oraz na igrzyskach głuchych z 1,5-krotności do dwukrotności podstawy.

Świadczeniem tzw. „emeryturą olimpijską” zostaną objęci reprezentanci Polski, którzy wystąpili na olimpiadzie szachowej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika