O budownictwie mieszkaniowym

9 czerwca Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń spotkał się z przedstawicielami środowiska samorządowców, odpowiedzialnych za politykę mieszkaniową na terenie gminy. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Departamentu Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Ministerstwa Infrastruktury.

Porady prawne

Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło omówienia prac nad zmianami legislacyjnymi, mającymi pobudzić rozwój budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach zadań własnych przez samorządy. Szczególne zainteresowanie budziła kwestia tzw. lustra czynszowego, kwestionowanego zarówno co do zakresu obowiązywania jak i samej idei wprowadzenia.

Wiele pytań dotyczyło także zasad finansowego wspierania budowy lokali socjalnych, a w tym kontekście możliwości pozyskiwania środków finansowych z funduszu dopłat na realizację takiego budownictwa.

Przedstawiciele samorządów pozytywnie ocenili zasady funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego, podkreślając ich stabilizującą rolę w zaspokajaniu potrzeb lokalowych mieszkańców gmin, jednocześnie wskazując na potrzebę dalszych ułatwień prawnych dotyczących ich funkcjonowania.

Kolejnym tematem była polityka czynszowa i kwestie związane z doborem najlepszego modelu ustanawiania opłat za zajmowane lokale. Zwracano uwagę na konieczność utrzymywania zasobów mieszkaniowych w należytym stanie technicznym bez względu na dochody najemców, ale też i na kwestie pomocy mieszkaniowej dla osób najgorzej sytuowanych.

Podsumowując spotkanie Minister Piotr Styczeń wskazał na potrzebę prowadzenia właściwej polityki czynszowej, w ramach której kształtowanie opłat będzie także pochodną dochodów najemców lokali. Podkreślił konieczność aktywności samorządów w obszarze kształtowania mieszkaniowej polityki państwa, gdyż to od nich powinno zależeć rozkładanie akcentów na preferowane formy realizacji budownictwa mieszkaniowego. Zaznaczył też, że docelowo system czynszów mieszkaniowych powinien zostać powiązany z systemem informacji podatkowej, gdyż w ten sposób najłatwiej będzie unikać finansowego wspierania osób niekwalifikujących się do korzystania z obniżonych stawek.

Źrółdło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika