Ustawa o dostępności niektórych produktów i usług w przygotowaniu

Resort funduszy pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy o dostępności niektórych produktów i usług

Projekt ustawy o dostępności niektórych produktów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przeniesie do polskiego prawa wymagania dyrektywy UE o dostępności niektórych produktów i usług (European Accessibility Act, EAA).

- "Polska ustawa wdrażająca EAA wpisuje się w program Dostępność Plus, pogłębiając wymiar rynkowy tego programu poprzez nałożenie obowiązków dostępności na podmioty prywatne" – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała wiceminister, celem dyrektywy EAA jest stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług. Jej wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich UE zagwarantuje jasność wymogów dla firm działających na rynku unijnym oraz dostępność dla konsumentów.

Projekt ustawy o dostępności niektórych produktów i usług  został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

Porady prawne

Dostępność towarów i usług

Termin na wdrożenie dyrektywy EAA upływa 28 czerwca tego roku, a przepisy ustawy wdrożeniowej mają zacząć obowiązywać od czerwca 2025 roku.

Lista produktów i usług obejmuje pozycje, które zostały uznane za najpotrzebniejsze w codziennym funkcjonowaniu nas wszystkich, nie tylko osób z niepełnosprawnościami, do których przede wszystkim jest kierowana ustawa.

Są to produkty i usługi, z których korzystamy na co dzień nawet nieświadomie i które pozwalają na realizowanie naszych codziennych spraw, potrzeb, zainteresowań. To np. komputery, smartfony, e-booki, terminale płatnicze, automaty wydające bilety, usługi komunikacji telefonicznej czy internetowej, e-handel. Zapewnienie dostępności tych produktów i usług będzie oznaczało nie tylko możliwość korzystania z nich przez wszystkich bez względu na ewentualne ograniczenia sprawności, ale również wygodę ich użytkowania.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika