Od wizerunku służb porządku publicznego do poprawy bezpieczeństwa - spotkanie eksperckie Forum Salzburg
W dn. 23 kwietnia 2009 r. odbyło się spotkanie ekspertów z państw Grupy Salzburskiej, której pracom w bieżącym półroczu przewodniczy Polska. Tematem, nad którym pochylili się specjaliści i praktycy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Chorwacji był społeczny odbiór i zaufanie do służb porządku publicznego.
Oficjalne słowa powitania do uczestników skierował Podsekretarz Stanu w MSWiA Adam Rapacki. Wyraził nadzieję, że specjaliści i eksperci z szeroko pojętej dziedziny bezpieczeństwa dojdą do wielu konstruktywnych wniosków, które przyczynią się do budowania przestrzeni bezpieczeństwa publicznego.
- Patrząc na cały system bezpieczeństwa możemy powiedzieć, że z jednej strony chcemy pokazać społeczeństwu jak najlepsze działanie służb porządku prawnego, a z drugiej dostrzegamy jak ważne jest umiejętne odczytanie oczekiwań społecznych - powiedział Wiceminister, wskazując na odejście od oceny statystyk do wyjścia służb naprzeciw potrzebom obywateli wraz z nastaniem systemu demokratycznego w Polsce.
Specjalny gość spotkania - Ambasador Republiki Austrii dr Alfred Längle - podziękował stronie polskiej za obecnie sprawowaną prezydencję, podkreślając niezwykle istotne znaczenie współpracy regionalnej w sferze bezpieczeństwa w ramach Forum Salzburg. Zaznaczył, że wszystkie kraje członkowskie czerpią korzyści z tej wspólnej inicjatywy. Jak zauważył Ambasador Längle, poprawa bezpieczeństwa publicznego jest możliwa gdy służby, które go strzegą cieszą się większym zaufaniem i poparciem społecznym.
Strony austriacka podjęła ważną inicjatywę utworzenia strony internetowej Forum Salzburg, która będzie stanowić bardzo istotny środek komunikacji dla działań realizowanych w ramach tej inicjatywy regionalnej.
W swym specjalnym wystąpieniu Pan Adam Rapacki przedstawił diagnozę zagrożeń i oczekiwań społecznych poprzez szereg badań opinii publicznej. Mówił m.in. o niezwykle cennym narzędziu jakim jest „Polskie Badanie Przestępczości" realizowane od 2007 roku. Przedmiotem tego badania jest ocena pracy Policji w skali kraju oraz w poszczególnych województwach, jak również określenie ciemnej liczby przestępstw w Polsce.
Wiceminister Rapacki przedstawił też najczęściej wskazywane zagrożenia, których obawiają się mieszkańcy naszego kraju, podkreślając jednocześnie, że barometr poczucia bezpieczeństwa Polaków (podczas spacerów po zmroku) wskazuje, iż jest ono najwyższe od 1994 roku.
Podkreślił też jak ważne jest przejście od policyjnej represji do profilaktyki: - Lepiej i taniej jest zapobiegać przestępczości, niż ją zwalczać - powiedział. Jak zauważył, w tym celu konieczna jest współpraca wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. W obszar ten wpisuje się także polityka medialna i kreowanie pozytywnego wizerunku Policji i Straży Granicznej przyjaznej obywatelowi.
Polska dostrzega istotę współpracy regionalnej, w szczególności w odniesieniu do współpracy służb porządku publicznego, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Istotnym warunkiem skuteczności podejmowanych działań jest ich społeczna akceptacja i zrozumienie w szerokich kręgach opinii publicznej.
Celem przewodnim przyświecającym spotkaniu ekspertów i praktyków z Polski i pozostałych państw członkowskich Grupy Salzburskiej jest wypracowanie najlepszych metod komunikowania pomiędzy służbami ochrony porządku publicznego a społeczeństwem.
W ramach spotkania przedstawiciele służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców Europy Środkowej zaprezentowali swe doświadczenia i dyskutowali m.in. na temat oceny zaufania społecznego, strategii promocji służb porządku publicznego, prewencji, ochrony oraz ścigania przestępstw. Zaprezentowane zostały liczne dobre praktyki, dokonano też wymiany doświadczeń związanych z metodami kształtowania strategii wyznaczania celów i priorytetów. Uczestnicy spotkania przedstawili inicjatywy społeczne i ocenili poziom zaufania i sposób postrzegania służb porządku publicznego w ich krajach, a także wyzwania i trudności jakie służby te napotykają w relacjach z jednostką i społeczeństwem.
Tematyka wystąpień przedstawicieli poszczególnych państw Grupy Salzburskiej:
promocja Policji w kontekście modelu policji społecznej (community policing) w Bułgarii
marketing społeczny i kreowanie wizerunku służb porządku publicznego w Rumunii
strategia PR polskiej Straży Granicznej
współpraca służb porządku publicznego z prywatnym sektorem bezpieczeństwa na Węgrzech
strategia prewencji - doświadczenia austriackie
bezpieczeństwo dziecka w Internecie - projekt chorwacki
nowe oblicze Policji w Czechach
rola organizacji pozarządowych działających na rzecz wspierania ofiar przestępstw - doświadczenia słowackie
specjalistyczne procedury przesłuchiwania ofiar przestępstw w Słowenii
Drugi dzień spotkania eksperckiego Forum Salzburg miał formę warsztatów prowadzonych przez doświadczonych specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa publicznego, reprezentujących instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz środowiska naukowo-badawcze. W tej części spotkania poruszone zostaną następujące kwestie:
strategie kreowania wizerunku instytucji zaufania publicznego
rola „think tanków" w relacji społeczeństwo-służby porządku publicznego
zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych
jak postępować z dzieckiem, które było świadkiem lub ofiarą przestępstw
metody komunikowania się i postępowania z ofiarami handlu ludźmi w sytuacji braku znajomości języka
Forum Salzburg - od powstania do polskiej prezydencji
Grupa Salzburska jest nieformalną inicjatywą regionalną skupiającą ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej. Współpraca w ramach GS rozpoczęła się podpisaniem tzw. Deklaracji Salzburskiej w lipcu 2001 r. w Salzburgu przez Ministrów Spraw Wewnętrznych Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz Komisarza UE ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Deklaracji Partnerstwa w zakresie Bezpieczeństwa.
Deklaracja Salzburska była wyrazem woli budowy Wspólnej Europy w oparciu o nową formułę bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla wszystkich obywateli Europy, a także nadania specjalnego znaczenia regionowi Europy Środkowej.
Najważniejsze obszary współdziałania obejmują współpracę policyjną oraz w zakresie kontroli granicznej, zwalczanie nielegalnej migracji, politykę azylową, a także wymianę poglądów w sprawach dotyczących UE.
Oprócz organizacji spotkania eksperckiego w dn. 23-24 kwietnia 2009 r. nt. społecznego odbioru i zaufania do służb porządku publicznego, wśród priorytetów polskiej prezydencji w Grupie Salzburskiej znajdują się następujące przedsięwzięcia:
Grupa robocza ds. imprez masowych - 14-15 maja 2009r., Warszawa.
Konferencja Ministrów Spraw Wewnętrznych Forum Salzburg - 29-30 maja 2009r., Warszawa
Grupa robocza ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego - 1-2 czerwca 2009r., Legionowo.
Społeczny odbiór służb porządku publicznego
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?