Opinia nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie odnosi się do zaproponowanej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Z proponowanych zmian wynika chęć racjonalizacji działania domów opieki społecznej i większej kontroli nad ich wydatkami.

Za ważne dla systemu opieki społecznej uważamy wprowadzenie w art. 106 nowelizacji ustawy, możliwości wstrzymania wypłaty świadczenia osobom niepodejmującym świadczenia. Proponujemy jednak zmianę zaproponowanego brzmienia ust. 7, w ten sposób, aby ustalić ilość dni jakie beneficjent świadczenia ma na jego podjęcie. Przedstawiony w projekcie termin dwóch kolejnych miesięcy jest naszym zdaniem zbyt długi. Nie powoduje, że świadczenia z pomocy społecznej będą otrzymywały tylko te osoby, które naprawdę tego potrzebują. Proponowany termin pozwoli beneficjentom świadczeń społecznych np. wyjeżdżającym za granicę, na pobyty blisko 60-dniowe bez weryfikacji dalszej konieczności udzielania wsparcia. W związku z powyższym uważamy, że powinien zostać wprowadzony jednoznaczny termin, np. 14 dni, na podjęcie świadczenia. Z dalszymi konsekwencjami wskazanymi w ust. 8 i 9 projektowanej ustawy.

PKPP Lewiatan popiera także wprowadzenie konieczności obsadzania stanowisk dyrektora i zastępcy dyrektora w domach pomocy społecznej w wyniku konkursu. Sugerujemy jednak konieczność przeprowadzenia takich konkursów także wobec dyrektorów powołanych przed 1 stycznia 2009 r. Wpłynie to pozytywnie na jakość i efektywność funkcjonowania domów pomocy społecznej.

Z punktu widzenia efektywności systemu opieki społecznej ważna również zmiana w art. 127, dotycząca wyodrębnienia komórek organizacyjnych ds. kontroli i nadzoru pomocy społecznej w wydziałach pomocy społecznej urzędów wojewódzkich. Naszym zdaniem usprawni to proces nadzoru i kontroli podległych jednostek i pomoże uszczelnić system pomocy społecznej.

Godna poparcia jest także idea wprowadzenia do systemu wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi tzw. środowiskowych domów samopomocy. Rozwiązanie to było testowane w projektach realizowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego m.in. w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Wnioski z realizacji tych projektów wskazują, że funkcja aktywizacji społecznej domów samopomocy realizowana jest w sposób lepszy niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań.

Porady prawne


Liczymy, że przedstawiona opinia, przyczyni się do uchwalenia przepisów, które poprawią funkcjonowanie systemu opieki społecznej. Co ważniejsze jednak pomogą go uszczelnić dzięki czemu środki, których w systemie nie jest mało, będą podzielone na osoby naprawdę potrzebujące. Pomoc społeczna z definicji wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. To jednak praca i korzyści z niej wynikające (aktywność społeczna, wynagrodzenie) są najtrwalszym gwarantem godnego życia człowieka. Należy zatem stworzyć takie mechanizmy, które zaktywizują jak największą liczbę osób korzystających obecnie z pomocy społecznej i jednocześnie zawężą liczbę beneficjentów pomocy do tych osób, które naprawdę jej potrzebują ponieważ same sobie nie poradzą. Pod rządami obowiązującej ustawy jest bowiem dostatecznie wiele przypadków wskazujących traktowanie świadczeń z pomocy społecznej jako dodatkowego dochodu. 

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • nie bądz oboję 2011-06-04 13:34:41

    pomoc społęcznej a nie opieki!!!

  • voo 2011-01-15 11:17:48

    Zastanawiające jest tylko dlaczego zapisy dotyczące konieczności wyłaniania dyrektorów Domów Pomocy Społecznej w cyklicznych konkursach dotyczą jedynie dyrektorów tylko tych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. A co z kierownikami Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Placówek Socjalizacyjnych (dawne domy dziecka), Ośrodków Pomocy Społęcznej, Środowiskowych Domów Samopomocy i innych...? Czy czasem ta sama argumentacja, która odnosi się do dyrektorów DPS-ów nie dotyczy także kierowników innych jednostek pomocy społecznej? Ktoś, kto to wymyślił chyba się trochę zagalopował.... A Konfederacja Pracodawców powinna zwrócić uwagę na nierówne traktowanie wszystkich kierowników jednostek w sferze pomocy społecznej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika