Jak rozliczyć niepełnoletnie dziecko? PIT 2014

Nawet szesnastolatek musi mieć własny PIT. Wystarczy, że dostanie stypendium lub podpisze umowę o dzieło.

Dochody dzieci, które nie skończyły 18. roku życia, rodzice doliczają do własnych i wykazują we wspólnym zeznaniu PIT-36. Wypełniają dodatkowo PIT/M.

Jeżeli małżonkowie rozliczają się osobno, dochody małoletniego należy podzielić na pół i doliczyć po równej części każdemu rodzicowi. Nieważne przy tym, czy dziecko jest własne, czy przysposobione (adoptowane).

Nie dotyczy to sytuacji, kiedy orzeczono separację. W takim przypadku dochody dolicza się do dochodów osoby, która wychowuje dziecko – wyjaśnia Krajowa Informacja Podatkowa.

Tak samo będzie wtedy, gdy sąd pozbawi jednego z rodziców prawa do dysponowania majątkiem dziecka.

Musimy jednak pamiętać, że doliczanie dochodów nieletniego do własnych jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Ponadto nie mogą tego zrobić opiekunowie prawni, np. krewni, których sąd zobowiązał do wychowania dziecka po śmierci rodziców.

 

Ważne jest, skąd dziecko ma pieniądze

Rodzice mogą doliczyć dochody nieletniego do swoich wtedy, gdy dziecko uzyskało je z renty, praw majątkowych (np. zaległe wynagrodzenie zmarłego rodzica, wypłacone przez jego zakład pracy), kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji) czy najmu lub dzierżawy (jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu).

 

Krajowa Informacja Podatkowa tłumaczy…

  • W przypadku, kiedy małoletni osiąga przychody ze źródła „Kapitały pieniężne” (np. ze sprzedaży akcji), rodzice w swoim imieniu sporządzają dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazują po połowie dochodów uzyskanych przez ich małoletnie dziecko. Nie składają PIT/M.
  • W sytuacji, gdy małoletni osiąga przychody z najmu (dzierżawy) opodatkowane wg ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wtedy każdy z rodziców składa odrębne zeznanie PIT-28 w swoim imieniu (a nie w imieniu dziecka), w którym wykazuje połowę przychodów dziecka. Rodzice nie składają PIT/M.

Ustawa o PIT wymienia również dochody, których nie można połączyć z własnymi. Będą to np. dochody z pracy czy praktyk uczniowskich. Rodzic nie może zatem wpisać do swojego rozliczenia np. kwot, jakie 16-latek zarobił z umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Ponadto nie mają oni prawa doliczyć do swoich dochodów - dochodów dziecka, gdy pochodzą one ze stypendiów oraz ze sprzedaży przedmiotu oddanego nieletniemu do swobodnego użytku, np. książek, zabawek lub sprzętu sportowego.

Co mają zrobić rodzice, gdy nie mogą doliczyć dochodów nieletniego do własnych? W takiej sytuacji syn czy córka będą zobowiązani do złożenia własnego rozliczenia rocznego za 2014 rok na formularzu PIT-37.

Pamiętajmy jednak, że zeznanie wypełnione na imię i nazwisko dziecka podpisuje rodzic. Jeśli oprócz dochodów z pracy nieletni ma np. dodatkowe dochody z renty, to nie wpisuje się ich w rozliczeniu dziecka, lecz dolicza do dochodów rodziców w PIT-36 i wypełnia załącznik PIT/M.

Po ślubie nieletni rozliczają się sami

Wspominaliśmy już, że rodzice doliczają we własnym zeznaniu tylko dochody małoletnich dzieci. Według kodeksu cywilnego małoletnie dziecko to takie, które nie uzyskało pełnoletniości. Pełnoletnią jest z kolei osoba fizyczna, która ma 18 lat.

Małoletni uzyskuje jednak pełnoletniość również w sytuacji zawarcia małżeństwa. Co więcej, nie traci tego statusu w przypadku unieważnienia związku. Małżonkowie przed osiemnastką oraz osoby, które uzyskały ten wiek muszą już rozliczyć się samodzielnie.

Wówczas w rozliczeniu rocznym wykazują dochody od dnia uzyskania pełnoletniości. Będą to dochody uzyskane od dnia 18 urodzin lub daty ślubu.