PIT 2013. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37

Nie tylko osoby z umową o pracę muszą wypełnić ten formularz. Bez odpowiednich załączników nie dostaniesz ulgi podatkowej.

Najczęściej składanym przez Polaków zeznaniem jest PIT-37 – potwierdza resort finansów.

Taki formularz muszą wypełnić m.in. osoby, które uzyskały przychody z pracy, umów zlecenia czy studenci ze stypendiami (szczegóły w ramce). Mają na to czas do 30 kwietnia.

Ministerstwo Finansów przypomina, że formularz PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Sposób opodatkowania możemy wybrać poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w poz. 6, 7 i 8 oraz złożenie podpisu w części K. W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie trzeba składać na formularzu dwóch podpisów. Wystarczy podpis żony lub męża.

Wybranie sposobu opodatkowania wpływa na to, jakie pola zeznania wypełnimy. Przy wspólnym opodatkowaniu konieczne są pozycje dotyczące podatnika oraz małżonka. Jeśli małżeństwo zdecyduje się jednak na osobne rozliczenie, każda osoba wypełnia w swoim zeznaniu tylko pola dla podatnika. Te dotyczące małżonka zostawiamy wówczas puste.

PIT-37 składają podatnicy jeśli:

1. wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:

  • wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,
  • emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),
  • świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
  • należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
  • stypendiów,
  • przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
  • przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
  • świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
  • należności z umowy aktywizacyjnej,

2. nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

3. nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów małoletnich dzieci,

4. nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.

 

Te dokumenty ułatwią rozliczenie PIT-37

Do końca lutego płatnicy powinni dostarczyć nam odpowiednie informacje.

Przykładowo jeśli jesteśmy pracownikami, będzie to PIT-11, który wystawi firma. Studenci dostaną z kolei PIT-8C o wysokości wypłaconego stypendium.

Te same informacje mogą być podstawą do rozliczenia na formularzu PIT-36, jeśli część dochodów osiągamy np. z działalności gospodarczej.

Firma złożyła PIT za ciebie? Nic nie szkodzi

Formularz PIT-37 możesz złożyć nawet wtedy, gdy wcześniej upoważniłeś pracodawcę do rozliczenia podatków w twoim imieniu.

Gdy po otrzymaniu z zakładu pracy PIT-40 stwierdzimy, że chcemy jednak samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe, otrzymany od pracodawcy druk możemy potraktować jako informację PIT-11 (o uzyskanych przez podatnika przychodach za dany rok podatkowy) i samodzielnie wypełnić PIT-37 lub PIT-36.

Najczęściej podatnicy zmieniają wcześniejszą decyzję, gdy zdecydują się skorzystać z ulg podatkowych i preferencji lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W przypadku rozliczenia przez pracodawcę jest to niemożliwe.

Chcesz ulg podatkowych? Wypełnij załącznik

Osoby rozliczające się z fiskusem na formularzu PIT-37 mają również prawo do ulg. Mogą np. odliczyć od dochodu wydatki za korzystanie z Internetu, a od podatku ulgę z tytułu wychowywania dzieci.

Aby jednak skorzystać z takich przywilejów, trzeba dołączyć do rocznego zeznania odpowiednie załączniki. Chodzi o PIT/O oraz PIT/D.

PIT/O – składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków za Internet) lub od podatku (np. z tytułu wychowywania dzieci), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, nie trzeba składać dwóch załączników PIT/O.

PIT/D – składają osoby, które rozliczają nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane (w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa). W 2013 roku nie ma żadnej nowej ulgi, która mogłaby zostać wpisana do załącznika.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wiesia 2016-04-23 01:43:33

    Chce rozliczyc syna , ma 2 pity ; 11 i 8c , przy tym drugim dotyczacym wyplaconego stypendium dolaczona byla karta z pieczatka biura ktore to rozliczenie robilo i znajduja sie tam nastepujace infor. : \"Zaswiadcza sie , ze w w.w roku 2013 z tytulu wyplaconego stypendium sportowego zostaly pobrane i odprowadzone skladki na ubez. zdrowotne i podana jest kwota . W zwiazku z tym mam pytanie ; czy ja mam ta pobrana kwote odliczyc rowniez ? Dziekuje za odpowiedz :)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika