Podmioty gospodarcze i społeczne apelują o nową etykę postępowania banków i o lepszy nadzór unijny

W dniach 22-23 stycznia 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) zorganizował konferencję pt. „Rien ne va plus? Jak odbudować europejską społeczną gospodarkę rynkową", dotyczącą obecnej sytuacji finansowej na świecie oraz zagrożeń dla gospodarki europejskiej. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny tą pierwszą konferencją otworzył cykl debat ze wszystkimi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i podmiotami szukającymi wyjścia z kryzysu: instytucjami europejskimi, środowiskiem finansowym, ekonomistami i partnerami społecznymi, tak by wyodrębnić konkretne środki umożliwiające wyjście z kryzysu.

W czasie swego wystąpienia inauguracyjnego przewodniczący EKES-u Mario Sepi podkreślił, że skończyła się epoka, gdy rynki finansowe nie podlegały ograniczeniom i kontroli: „niewidzialna ręka Adama Smitha była jedynie utopią!". Jego zdaniem należy dzisiaj opracować uregulowany i przejrzysty system jakości opierający się na europejskim modelu społecznym. „Należy porzucić ideologię i przejść do konkretów", a także ustanowić nowy system etyczny dla banków.

Pierwsza grupa prelegentów zwróciła uwagę na pilną potrzebę ożywienia inwestycji średnio- i długoterminowych w celu postawienia na nogi gospodarki europejskiej i międzynarodowej. Niemniej John Monks, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych „obawia się, że europejskie banki nie będą więcej pożyczać pieniędzy, chociaż właśnie teraz należy wspierać siłę nabywczą i inwestować w nowy porządek społeczny".

Philippe De Buck, dyrektor generalny Businesseurope, podkreślił „potrzebę poszerzenia roli Europy w dziedzinie nadzoru finansowego", a profesor Umberto Triulzi z uniwersytetu w Rzymie dodał, że „krótkoterminowe inwestycje spekulacyjne zagroziły gospodarce realnej, rozwijając się 20 razy szybciej niż normalnie".

Kilku mówców zadeklarowało, że wspólna waluta i rynek wewnętrzny pozwalają złagodzić kryzys i zaapelowało do Unii Europejskiej o odpowiedzenie na kryzys jednym głosem, za pomocą jednej strategii i wspólnego projektu. Pervenche Berès, przewodnicząca komisji ECON w Parlamencie Europejskim, potępiła obecny brak koordynacji na szczeblu europejskim i wezwała do podjęcia decyzji politycznych w sprawie inwestycji: „jak wspierać działalność i kogo wspierać? ".

Porady prawne
Andrea Benassi, przewodniczący europejskich MŚP (UEAPME), domagał się działania na rzecz MŚP, a nie tylko dużych przedsiębiorstw: „gospodarka europejska opiera się w dużym stopniu na MŚP, które dotychczas stosunkowo dobrze reagowały, lecz obecnie wchodzą w okres turbulencji" - stwierdził Andrea Benassi.

Wszyscy mówcy zgodzili się co do potrzeby wsparcia popytu, utrzymania miejsc pracy, inwestowania w badania naukowe i kształcenie oraz określenia nowych zasad funkcjonowania rynków finansowych, kierując swe postulaty wyraźnie do Gertrude Tumpel-Gugerell, członka Zarządu Europejskiego Banku Centralnego. W szczególności Daniel Gros, dyrektor Centrum Studiów Polityki Europejskiej, drugiego dnia wyraził pogląd, że „brak szerszego nadzoru na szczeblu europejskim jest również wynikiem błędnej konstrukcji Europejskiej Unii Walutowej." Gilbert Rebeyrole, przewodniczący krajowej federacji rzemieślniczych towarzystw poręczeń wzajemnych zaapelował o „przegląd ram prawnych dotyczących pomocy państwa", jako jednego z instrumentów służących przezwyciężeniu kryzysu.

Na zakończenie uczestnicy wyrazili uznanie dla zasadniczej roli EKES-u jako forum debaty między przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i partnerami społecznymi. Zgodzili się oni również co do dwóch głównych aspektów, jak w swych konkluzjach podkreślił przewodniczący Mario Sepi: „istnieje potrzeba, by banki przenosiły spadek stóp procentowych na przedsiębiorstwa i konsumentów" oraz „potrzeba ustanowienia na szczeblu europejskim silnej koordynacji i nadzoru, czy wręcz prawodawstwa, w celu spełnienia oczekiwań podmiotów gospodarczych, społecznych, a także rodzin, konsumentów i wszystkich tych, których dotkliwie dotyka obecny kryzys".

Źródło: http://www.eesc.europa.eu/ za PKPP Lewiatan


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika