Podsumowanie pracy stołecznych policjantów

12 lat pozbawienia wolnoÅ›ci grozi każdemu, kto odpowiada za rozbój. Przez pierwszych siedem miesiÄ™cy tego roku w komendzie stoÅ‚ecznej Policji 558 przestÄ™pców usÅ‚yszaÅ‚o taki zarzut. Z policyjnych analiz wynika, że o prawie 20% spadÅ‚a liczba rozbojów, wymuszeÅ„ i kradzieży rozbójniczych, które miaÅ‚y miejsce w Warszawie od stycznia do koÅ„ca lipca 2008 r. W ciÄ…gu 7 miesiÄ™cy tego roku odnotowano 981 takich zdarzeÅ„, tj. o 186 mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Taki wÅ‚aÅ›nie los podzieliÅ‚ m.in. 27-letni Krzysztof W. zatrzymany przez policjantów z Góry Kalwarii za napaść i kradzież telefonów komórkowych oraz portfela z dokumentami, pieniÄ™dzmi i kartami bankomatowymi. Mężczyzna wpadÅ‚ kilka godzin po zgÅ‚oszeniu rozboju. Zatrzymany zostaÅ‚ w swoim mieszkaniu. Po usÅ‚yszeniu zarzutów, skierowano wobec niego wniosek do sÄ…du o zastosowanie Å›rodka zapobiegawczego. SÄ…d po analizie materiaÅ‚ów zdecydowaÅ‚, że bÄ™dzie on pod policyjnym dozorem.

Nie inaczej byÅ‚o w przypadku trzech mężczyzn i kobiety, którzy zaatakowali dwóch przechodniów w Zielonce. Sprawcy pobili ich i zabrali im rowery górskie. Funkcjonariusze z miejscowego komisariatu bardzo szybko zatrzymali napastników i przedstawiono im zarzuty. 32-letni Norbert F., 26-letni Robert W. i 21-letnia Magdalena K. najbliższe miesiÄ…ce spÄ™dzÄ… w areszcie. Podobny los spotkaÅ‚ grupÄ™ Krzysztofa O., zatrzymanÄ… pod zarzutami caÅ‚ej serii napadów i wÅ‚amaÅ„ w okolicach WoÅ‚omina latem tego roku.

Z policyjnych analiz wynika, że o prawie 20% spadÅ‚a liczba rozbojów, wymuszeÅ„ i kradzieży rozbójniczych, które miaÅ‚y miejsce w Warszawie od stycznia do koÅ„ca lipca 2007 r. W ciÄ…gu 7 miesiÄ™cy tego roku odnotowano 981 takich zdarzeÅ„, tj. o 186 mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tylko w lipcu warszawscy policjanci prowadzili 145 tego rodzaju spraw, tj. o 27 % mniej niż w lipcu ubiegÅ‚ego roku. Od poczÄ…tku roku aż 558 przestÄ™pców usÅ‚yszaÅ‚o zarzuty o przestÄ™pstwa rozbójnicze. Policjanci i prokuratorzy bardzo czÄ™sto kierowali w takich przypadkach wnioski o zastosowanie Å›rodków zapobiegawczych wobec zatrzymanych rozbójników, a sÄ…dy przeważnie podejmowaÅ‚y decyzje o umieszczeniu sprawców w areszcie tymczasowym. Rzadziej decydowano siÄ™ na zastosowanie policyjnego dozoru.

Rozbójnicy trafiajÄ… za kratki, mieszkaÅ„cy stolicy natomiast majÄ… coraz wiÄ™ksze poczucie bezpieczeÅ„stwa. WiedzÄ…, że przestÄ™pcy nie mogÄ… liczyć na bezkarność, że za popeÅ‚nione przestÄ™pstwa mogÄ… trafić prosto do wiÄ™zienia.

"Poprawa skutecznoÅ›ci zwalczania przestÄ™pczoÅ›ci rozbójniczej jest jednym z moich najważniejszych priorytetów" - mówi podinsp. dr Robert BaÅ‚dys, od 16 czerwca 2008 r. I ZastÄ™pca Komendanta StoÅ‚ecznego Policji, odpowiedzialny za zwalczanie przestÄ™pczoÅ›ci. "Sprawcy rozbojów to osoby o najwyższym poziomie przestÄ™pczego zdeprawowania. Brutalnie atakujÄ… swoje ofiary, narażajÄ…c ich życie i zdrowie dla niewielkich (czasami żadnych) zysków. Praktyka wykazuje, że najskuteczniejszym Å›rodkiem walki z ulicznym bandytyzmem jest doprowadzenie do izolacji penitencjarnej sprawców. SÄ… to bowiem w wiÄ™kszoÅ›ci "przestÄ™pcy zawodowi", którzy żyjÄ… z tego procederu. W warunkach wolnoÅ›ciowych nie ma praktycznie żadnych realnych szans na ich resocjalizacjÄ™. PrzestÄ™pstw nie popeÅ‚niajÄ… tylko wtedy, gdy przebywajÄ… w zakÅ‚adach karnych lub aresztach Å›ledczych. Dlatego Policja, w każdym uzasadnionym przypadku, bÄ™dzie wystÄ™powaÅ‚a do Prokuratury o kierowanie wobec sprawców rozbojów wniosków o izolacyjne Å›rodki zapobiegawcze" - mówi podinsp. dr Robert BaÅ‚dys. "Liczymy na zrozumienie i akceptacjÄ™ tych sÅ‚usznych i uzasadnionych inicjatyw"

ŹródÅ‚o: www.policja.pl / KSP, 20 sierpnia 2008