Podsumowanie projektu Wojewody Mazowieckiego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców
W dniu 25 listopada 2008 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt Wojewody Mazowieckiego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, którego celem było przede wszystkim przygotowanie osób objętych ochroną międzynarodową do rozpoczęcia samodzielnej adaptacji do życia w Polsce.
Konferencja składała się z 3 głównych paneli:
1) Prezentacja polityki integracyjnej wybranych instytucji.
2) Prezentacja rezultatów projektu Wojewody Mazowieckiego pod nazwą „Rozwój systemu integracji uchodźców na Mazowszu".
3) Integracja przez język w przyjaznym otoczeniu. Nauka języka polskiego połączona z elementami wiedzy w Polsce i orientacji zawodowej.
W pierwszej części spotkania Pan Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców omówił proces kształtowania się polityki integracyjnej w stosunku do uchodźców w Polsce. Następnie podkreślił rolę preintegracji cudzoziemców, wobec których toczy się postępowanie statusowe jako istotnego elementu wspierającego proces integracyjny uchodźców. Na tej właśnie płaszczyźnie Urząd aktywnie współdziała z licznymi organizacji pozarządowych, w tym z organizacjami pożytku publicznego, oraz z innymi podmiotami w ramach realizacji różnego rodzaju projektów i przedsięwzięć.
Ponadto prelegenci zwrócili szczególną uwagę na znaczenie wielopoziomowej integracji i współdziałania poszczególnych instytucji zaangażowanych w pomoc dla uchodźców.
W drugiej części spotkania szczegółowo omówiono działania podejmowane w ramach projektu.
Projekt zakładał trzy podstawowe cele:
1) przygotowanie do pełnej integracji cudzoziemców;
2) bezpłatne kursy języka polskiego;
3) zintensyfikowanie współpracy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z Ośrodkami Pomocy Społecznej.
Podczas ostatniego panelu konferencji przedstawiciele Fundacji „Linguae Mundi" omówili metody pracy z cudzoziemcami oraz rezultaty podjętych działań w ramach projektu. W prezentacji wzięli udział również sami słuchacze.
Źródło: www.udsc.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?