Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic

Jaką pomoc przewidzaiano dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic?

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.

Porady prawne

Kwota zasiłku do 6 tysięcy zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko cześć VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego).

Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiÅ‚ku wynosi do 20 tysiÄ™cy zÅ‚otych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiÅ‚ku może być wyższa niż 20 tysiÄ™cy zÅ‚otych,  ale nie wyższa niż 100 tysiÄ™cy zÅ‚otych).

Pomoc na odbudowÄ™ budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

Inne możliwe formy pomocy wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej to:

  • udzielenie niezbÄ™dnego schronienia, posiÅ‚ku, ubrania;
  • praca socjalna;
  • poradnictwo specjalistyczne;
  • wsparcia w formie interwencji kryzysowej;
  • pomoc w formie pobytu w oÅ›rodku wsparcia.

Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Szczegółowe informacje o „Zasady udzielania, ze Å›rodków rezerwy celowej budżetu paÅ„stwa na przeciwdziaÅ‚anie i usuwanie skutków klÄ™sk żywioÅ‚owych, pomocy finansowej w formie zasiÅ‚ków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy spoÅ‚ecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujÄ…cych, poszkodowanych w wyniku zdarzeÅ„ noszÄ…cych znamiona klÄ™sk żywioÅ‚owych” na stronie internetowej www.mswia.gov.pl.

Pomoc ZUS dla poszkodowanych nawałnicami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostrzega trudną sytuację w jakiej znalazły się osoby poszkodowane w wyniku nawałnic, które przeszły w ostatni weekend nad Polską, dlatego podejmuje wszelkie prawnie dostępne działania w celu udzielenia pomocy takim osobom.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostali poinformowani o możliwości zgłaszania się do placówek ZUS osób poszkodowanych skutkami nawałnic i są zobowiązani do udzielania informacji odnośnie możliwych do uzyskania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, form pomocy, w tym w ramach Tarczy antykryzysowej.

O pomoc powinni zwracać się płatnicy składek, którzy w wyniku nawałnic ponieśli znaczne straty materialne i dlatego doświadczają problemów z terminowym opłacaniem składek bieżących lub spłatą zadłużenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że mają możliwość złożenia w ZUS wniosku o odroczenie terminu płatności składek bieżących, o rozłożenie spłaty należności z tytułu składek na raty. Jeżeli ulga dotyczy należności za okres od stycznia 2020 r., nie będzie naliczana opłata prolongacyjna.

W placówkach ZUS dziaÅ‚ajÄ… doradcy do spraw ulg i umorzeÅ„. UdzielajÄ… zainteresowanym informacji o pomocy o jakÄ… mogÄ… siÄ™ ubiegać, oraz pomocy w skompletowaniu i wypeÅ‚nieniu dokumentów niezbÄ™dnych do rozpatrzenia przez ZUS wniosku o  ulgÄ™ lub umorzenie. Z doradcÄ… można porozmawiać telefonicznie lub umówić siÄ™ na spotkanie. Wykaz numerów telefonów do doradców dostÄ™pny jest na www.zus.pl.

Dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnospawnościami

W celu złagodzenia skutków ostatnich nawałnic, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w ich wyniku.

Pomoc PFRON trafi do osób niepełnosprawnych z kilkunastu powiatów, które najbardziej ucierpiały w wyniku ostatnich nawałnic. Trudna sytuacja panuje m.in. na Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

PFRON na bieżąco monitoruje sytuację i kontaktuje się z samorządami , bo to one będą realizatorem programu mającego pomóc osobom niepełnosprawnym, które ucierpiały wskutek żywiołu.

Wsparcie realizowane bÄ™dzie w ramach Modułów I i II programu „Pomoc osobom niepeÅ‚nosprawnym poszkodowanym w wyniku żywioÅ‚u lub sytuacji kryzysowych wywoÅ‚anych chorobami zakaźnymi”. Program zakÅ‚ada wypÅ‚atÄ™ Å›wiadczeÅ„ na rehabilitacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… w wysokoÅ›ci 2.000 zÅ‚ oraz jednorazowych Å›wiadczeÅ„ stanowiÄ…cych rekompensatÄ™ poniesionych strat czy pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzÄ™tu (urzÄ…dzenia, Å›rodka pomocniczego lub przedmiotu ortopedycznego), którego zakup byÅ‚ dofinansowany ze Å›rodków PFRON - w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON (niezależnie od daty przyznania pomocy ze Å›rodków Funduszu). W ramach tego programu (ModuÅ‚y III i IV) realizowane jest obecnie także wsparcie dla osób niepeÅ‚nosprawnych dotkniÄ™tych skutkami pandemii koronawirusa.

Osoby niepeÅ‚nosprawne, poszkodowane w wyniku żywioÅ‚u, bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzyskać pomoc w ramach programu w sytuacji kiedy samorzÄ…d powiatowy, na terenie którego wystÄ…piÅ‚ żywioÅ‚, przystÄ…pi do jego realizacji. Wówczas samorzÄ…d wyznaczy jednostkÄ™ organizacyjnÄ… do realizacji programu – na ogół jest to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednostka ta bÄ™dzie dysponować formularzami wniosków, rozpatrywać zÅ‚ożone wnioski i podejmować decyzje w sprawie udzielenia pomocy.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika