Poprawa spójności terminologicznej systemu prawnego
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego ma celu dokonanie zmian w innych aktach prawnych, dostosowujących terminologię do aktualnego stanu prawnego. Ma to ułatwić zrozumienie i właściwe stosowanie pojęć w obecnym otoczeniu normatywnym. Wśród zmian znajduje się m.in. usunięcie z Kodeksu pracy nieistniejących sądów wojewódzkich czy nowelizacja pojęcia „zakład leczniczy”, zawartego w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.
Jakich ustaw dotyczą zmiany?
Ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego ma na celu dokonanie zmian w 3 ustawach:
- ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
- ustawie z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli oraz
- ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.
Na czym polegają zmiany?
Ww. zmiany polegają na dostosowaniu występującej we wskazanych ustawach terminologii do aktualnego stanu prawnego.
Zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy mają na celu wyeliminowanie z art. 262 § 1 ustawy – Kodeks pracy określenia „sąd wojewódzki” ze względu na fakt, iż od 1998 r. nie funkcjonuje ono w systemie prawa. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy powszechne, zwane „sądami pracy”.
W ustawie z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli wprowadzono prawidłowe odesłanie do ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy w miejsce nieobowiązującej już ustawy z dnia 28 maja 1993 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kolei w przepisach ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy zastąpiono wyeliminowane z systemu prawnego pojęcie „zakład opieki zdrowotnej” pojęciem „zakład leczniczy”, wprowadzając jednocześnie, na potrzeby ww. ustawy, definicję tego określenia.
Kiedy zmiany wchodzą w życie?
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?