Powstanie nowy Krajowy System Poboru Opłat

Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku. 

Kto opracuje nowy Krajowy System Poboru Opłat?

14 listopada 2018 r. ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Zagórski przedstawili plany i założenia dotyczące nowego systemu na wspólnej konferencji, w której wzięli także udział dyrektor Instytutu Łączności Jerzy Żurek i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

3 listopada 2018 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jego imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem całkowicie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego rozwiązania powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Porady prawne

Po co zmiany?

- "Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę" – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Minister Marek Zagórski wyjaśnił, że Narodowy System Poboru Opłat zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat, i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. - "Nowy system będzie też wygodniejszy w obsłudze dla kierowców i umożliwi bardziej płynne podróżowanie oraz transport towarów" – dodał minister Zagórski.

W przyszłości projektowane rozwiązania powinny pozwolić na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat.

Priorytetem strony publicznej jest, żeby nowy system:

  • powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data,
  • był otwarty na nowe funkcjonalności poprzez rozbudowę o kolejne moduły,
  • przechowywał wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniał je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm,
  • korzystał z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat,
  • współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Pobierz plik: Nowy Krajowy System Poboru Opłat - prezentacja


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika